×× اخلاق در زندگی

چرا ازمرگ می ترسیم؟

بسم الله الرحمن الرحیم

 

حضرت امام صادق (علیه السلام):

خدا دل(ذات انسان)را پاک وصاف آفریده وغذای آن را ذکر واندیشه ومهابت وتعظیم قرار داده است.

 اخلاق درقرآن:

94-قُل إن کَانَت لَکُمُ الدّارُ الأَخِرَةعِندَ اللهِ خَالِصَةًمِّن دُونِ النّاسِ فَتَمَنَّوُا المَوتَ إن کُنتُم صَادِقِینَ

ترجمه:بگو ای پیغمبر:اگرسرای آخرت را با آن همه نعمت خدا به شمااختصاص داده دون سایر مردم،بایستی همیشه به مرگ آرزومند باشید اگر راست می گویید.(سوه مبارکه بقره)

*به نسبتی که نفس ما آلودگی دارد از مرگ می ترسیم،وبه نسبتی که یاد مرگ می کنیم وبه فکر آخرت هستیم،درک معرفتی ما بیشتر است.اگر در زندگی ناراحتی داشته باشیم وبگوئیم "خدایا مرگم بده "این یاد مرگ نیست ،یاد مرگ این است که واقعا اگر همین لحظه ملک الموت سراغ ما آمد و خواست جان ما را بگیرد،آمادگی داشته باشیم البته این کار تمرین می خواهد.

دعای حضرت امام سجاد (علیه السلام):

الهُّمَّ ارزُقنِی التَّجَافِی عَن دَارِ الغُروُر وَ الإنَابَة إلی دَار الخُلوُد وَ الإستِعداد لِلمَوت قَبلَ حُلوُل الفَوت.

بار خدایادوری گزیدن از خانه غرور وفریب(دنیا)را روزی من فرما وهم بازگشت به سوی خانه جاوید ان آخرت و هم امادگی برای مرگ را پیش از فرا رسیدنش روزی من گردان[1]

کسب اخلاص :

انسان تاآخر عمرش هیچ گاه از شر  شیطان ونفس مأمون نیست.گمان نکند که عملی را که بجا آورده برای خدا ورضای مخلوق را درآن داخل نکرد،دیگر ازشر نفس خبیث در آن محفوظ ماند.اگر مواظبت ومراقبت از آن ننماید ،ممکن است نفس اورا وادار کند به اظهارآن وگاه شود که اظهار آن را به کنایه واشاره نماید.مثلا نمازشب خودرابخواهد به چشم خود بکشد،باحقه وسالوس از هوای خوب یا بد سحر ومناجات یااذان مردم ذکری کند وبامکائد خفیه نفس،عمل خودرا ضایع واز درجه اعتبار ساقط کند.انسان باید مثل طبیب وپرستاری مهربان ازحال خود مواظبت نماید،ومهار نفس سرکش راازدست ندهد که به مجرد غفلت ،مهار را بگسلاند وانسان را به خاک مذلت وهلاکت کشاندودر هر حال به خدای تعالی پناه برد از شر شیطان ونفس اماره.

مطلع عشق:

غرب،درسراشیبی سقوط:

اگر شما امروز به بعضی از جوامع غربی نکاه کنید،به خصوص آنهایی که بیشتر آمیخته به مسائل صنعت وارتباطات صنعتی و ماشینی هستند،خواهید دید که روز به روز آلودگیها در آن جا زیاد خواهد شد. آلودگی اخلاقی وفساد هم که د رجامعه ای رایج شود،آن جامعه را از هم خواهد پاشاند.حالا اینها مثل زلزله وسیل،بلایای دفعی نیست.بلکه اینهابلایای تدریجی است؛منتها بی علاج. بلایایی است که وقتی بر جامعه ای نازل شد،به زودی نمی فهمند،به تدریج می فهمند.آن وقتی که بیماری ضربه خودش را تا اعماق فرود آورد،آن وقت می فهمند .آنوقت هم دیگر هیچ علاجی نخواهد داشت .الآن،جوامع غربی دارند به این سمت حرکت می کنند،آن هم به سرعت.یعنی ،حقیقتا به نقطه ها ی بسیار خطرناک سراشیبی رسیده اند...این همه اش به این خاطر است که دختر ها وپسرها در سنین مناسب،زدواجهای کامیاب وماندگار انجام نمی دهند.بعد هم محیطهای خانوادگی که ان جا تشکیل می شود،محیطهای محبت نیست.

در دنیای غرب ،بنیان خانواده متزلزل شده است ،خانواده ها دیر تشکیل می شوند ،زود هم منهدم می شوند.فساد و فحشاء روز به روز بیشتر می شود،اگر این اتفاق به طور کامل بیفتد،آن جامعه به بلیّات عظیمی دچار خواهد شد،البته این طور بیماریها وگرفتاریها،چیزهایی نیست که ظرف 5سال یا10سال خودش را نشان بدهد،لکن بعد از گذشت سالهای متمادی وقتی که اثر گذاشت ،یک جامعه رابه کلی منهدم ونابود می کند،ثروتهای علمی وفکری مادی وهمه چیز را از بین می برد.این آینده درانتظار بسیاری ازکشورها ی غربی است.

چراغ:

ای عقده گشای دل دیوانۀمن

ای نور رخت چراغ کاشانۀ من

بردار    حجاب از میان  تا  یابد

راهی به رخ توچشم بیگانۀمن

دعا:

خداوند به هه توفیق بدهد که  راه مستقیم الهی ر ا به پیش بگیرند وبگیریم وبه این راه مستقیم پیش برویم.

صلی الله علیه وآله وسلم[1] مفاتیح الجنا ن -ص429-شب 27ماه مبارک رمضان

+ نوشته شده در  سه شنبه 31 فروردین1389ساعت 7:13  توسط یاس کبود  | 

امور دنیا وحکم خداوند

بسم الله الرحمن الرحیم

 

حضرت محمد (صلی الله علیه وآله):

همانا دورترین مردم از قرب الهی کسی است که سخت دل ومبتلای به قساوت قلب باشد.

 

اخلاق در قرآن:

وَلَقَد جَآءَکُم مُوسَی بِالبَیّنَتِ ثُمّ اتّخَذتُمُ العِجلَ مِن بَعدِهِ وَ أنتُم ظَلِموُنَ[1]

 وقطعا موسی برای شما معجزات آشکاری آورد سپس آن گوساله را در غیاب وی [به خدایی]گرفتید،وستمکارشدید.

وَ إذ أخَذنَا میِثَقَکُم وَ رَفَعنَا فَوقَکُم الطّورَ خُذُوا مَآ ءَاتَینَاکُم بِقُوّةٍوَ اسمَعُوا قَالُوُا

 سَمِعنَا وَ عَصَینَا وَ أشرِبُوا فِی قُلوبِهِم العِجلَ بِکُفرِهِم قُل بِئسَمَا یَأمُرُکُم بِهِ

 إیمَانُکُم إن کُنتُم مُؤمِنینَ[2]

وآنگاه از شما پیمان محکم گرفتیم،و[کوه]طوررا برفرازشمابرافراشتیم،[وگفتیم:]آنچه رابه شماداده ایم به جد وجهد بگیرید به [دستورهای آن]گوش فرادهید.گفتند:شنیدیم ونافرمانی کردیم.وبر اثر کفرشان،[مِهر]گوساله دردلشان سرشته شد.بگو:اگرمؤمنید[بدانید که]ایمانتان شما رابه بدچیزی وامی دارید.

*گوساله پرست کیه؟هر کس که جذب امور دنیایی شد وحکم خداوند را اجرا نکرد وکسی که حکم خدارا زمین می گذارد وحکم شیطان را می پذیرد.واین که می گویند :آیات قرآن کریم همیشه زنده است همین می باشد.

مکائد نفس :

مکائد نفس،بسیاردقیق است.ممکن است انسان را از راه شرع،مُمَوّه[3][نموده]گو ل زند و وارد در مهالک کند.مثلا غیبت متجاهر به فسق گرچه جایز است، بلکه در بعض مواردکه موجب ردع[4] اوشود واجب است وا زمراتب نهی از منکر بشمار می آید،ولی انسان باید ملاحظه کند که داعی نفسانی اودر این غیبت آیا همین داعی شرعی الهی است یا داعی شیطانی ومحرک نفسانی در آن مدخلیت دارد.

مطلع عشق:

پیامدهای ازدواج به سبک غربی

در جوامع غربی جوانها،و دورۀ نشاط جوانی و تندی احساسات وغرایز را آزادانه می گذرانند و وقتی به خانواده و به ازدواج می رسند که در واقع بخش زیادی از میل طبیعی آنها و غرایز آنها فرو نشسته است .آن شوق ومحبت وعشقی که باید دراعماق روح زن وشوهر جایگزین شود،در اینها نیست یا کم است.

اینکه بعضی سن ازدواج را برای سالهای میانی عمر که در غرب وتمدن غرب معمول است،می گذارندمثل اغلب چیزهایشان،غلط وبر خلاف فطرت ومصلحت بشر وناشی از این است ک به شهوترانی وبی بند و باری اقبال دارند.می خواهندجوانی خود را به اصطلاح خودشان،باخوشی سپری کنند،هوسرانی هایشان را بکنند،بعد که ازکار افتاده شدند وآتشهایشان فرونشست،حالا سراغ خانواده بروند.ملاحظه می کنید که در غرب زندگی خانوادگی این طوری است.طلاقهای زیاد،ازدواجها ی ناموفق،مرد وزنهای بی وفا،تخطی های جنسی فراوان،غیرتِ کم،زندگی خانوادگی به این معناست.

خورشید:

بردارحجاب تا جمالش بینی

تا طلعت ذات بی مثالش بینی

خفّاش!زجاد هنیشتن بیرون آی

تا جلوۀخورشیدجلالش بینی

 

خداوندا!

ما ضعیف وناتوانیم وعقب افتاده از قافله سالکان،توخوداز ما دستگیری فرما.[1] بقره-92

[2] بقره93

[3] خوش ظاهر ولی بد باطن

[4] بازداشتن کسی از چیزی یا کاری

+ نوشته شده در  دوشنبه 30 فروردین1389ساعت 8:12  توسط یاس کبود  | 

زبان قلب گشوده شود

بسم الله الرحمن الرحیم

 

حضرت امام امیر مؤمنان علی -علیه السلام:

زبان انسان خردمنددر ورای فرمان دل و روح اوست ودل کم خرد پس از زبان اوقراردارد.

 

اخلاق درقرآن:

91-وَإذا قِیلَ لَهُم ءَامِنوُا بِماأُنزِلَ اللهُ قَالوُا نُؤمِنُ بِمَآ أُنزِلَ عَلَینَاوَ یَکفُرونَ بِمَا وَرَآءَهُ

 وَ هُوَ الحَقُ مُصَدِّقا لِمَا مَعَهُم قُل فَلَم تَقتُلوُنَ أنبِیآءَاللهِ مِن قَبلُ إن کنتُم مُؤمِنینَ

وچون به آنان گفته شود:به قرآن ایمان آرید می گویند: تنها به تورات که بر مانازل شده ایمان آریم وبه غیر تورات کافر شدند،در صوربی که قرآن حق است وکتاب آنهاراتصدیق می کند .بگو:پس چراپیغمبران پیش را کشتید اگر راستگو بودید؟

*این آیه مربوط به قوم یهود است که تورات را  پذیرفتند اما قرآن را نه.اگر پس از [چند]سال که از انقلاب می گذرد حکمی از قرآن کریم را به ما گفتند حرام است وانجام دادیم،مسلمان واقعی نیستیم وباگذشتگان آن زمان فرق  چندانی نداریم چون مقابل حکم خدا ایستاده ایم ومسلمان شناسنامه ای هستیم .مثلا وظیفه داریم اهل خمس باشیم پولدار اگر خواست اهل خمس باشد فکر می کند باید مبالغ زیادی خمس بدهد پس این کاررا نمی کند،فقیر می گوید من که چیزی ندارم که خمس بدهم ،آن که از نظر مادی حد وسط است ،می گوید من که چیزی زیاد نمی آورم که خمس بدهم،پس با این حساب به هیچ کس خمس تعلق نمی گیردو هیچ کس اهل خمس نیست جزعده معدودی.!

  چگونگی عادت دادن نفس به ذکر[1]:

شیخ عارف و کامل ما جناب شاه آبادی _روحی فداه_می فرمودند:شخص ذاکر باید در ذکر مثل کسی باشد که به طفل کوچک ،که زبان باز نکرده ،می خواهد تعلیم کلمه راکند.تکرار می کندتا اینکه اوبه زبان می اید وکلمه را ادا می کند.پس از آنکه اوادای کلمه را کرد،معلم ازطفل  تبعیت می کند .خستگی آن تکرار بر طرف میشود.وگویی از طفل به او مددی می رسد.همین طور کسی که ذکر می گوید باید به قلب خود که زبان ذکر باز نکرده،تعلیم ذکر کند ونکته تکرار اذکارآن است که زبان قلب گشوده شود.علامت گشوده شدن زبان قلب آن است که زبان از قلب تبعیت کندوزحمت وتعب تکرار مرتفع شود.اول زبان ذاکر بود وقلب به تعلیم ومدد آن ذاکر شد وپس از گشوده شدن زبان قلب،زبان از آن تبعیت کرده،به مدد آن یا مدد غیبی متذکرمی شود.

عبادت:

عیب خود گویم،به عمرم من نکردم بندگی

این عبادتها   بود  سرمایۀ       شرمندگی

دعوی"ایاک نعبد "یک دروعی بیش نیست

من که در جان وسر م باشد هوای بندگی

خداوندا!

ما را در جها نفس پیروز کن!همه را درجهاد نفس پیروز کن !مارا به تکالیف خودمان آشناکن!

صلی الله علیه وآله وسلم

 [1] مثل ذکر تسبیحات حضرت زهرا(سلام ا لله علیها)که بعد از هر نماز مستحب است.

+ نوشته شده در  یکشنبه 29 فروردین1389ساعت 7:24  توسط یاس کبود  | 

باید از افاق وانفس بگذری تا جان شوی

بسم الله الرحمن الرحیم

 

حضرت امام امیر المؤمنان علی _علیه السلام:

ملاقت با نیکوکاران سبب آبادی قلب است.

اخلاق در قرآن:

بِئسَمَا اشتَرَوابِه أنفُسَهُم أن یَکفُرُوابِمَا أنزَلَ اللهُ بَغیاً أن یُنَزِّلُ اللهُ مِن فَضلِهِ عَلَی مَن

 یَشَاءمِن عِبَادِهِ فَبَآؤُوا بِغَضَبٍ عَلَی غَضَبٍ وَلِلکَافِرینَ عَذَابٌ مُّهینٌ

وه که به چه بدیها یی خود را فروختندکه به آنچه خدا نازل کرده بود از سر رشک انکار آوردند،که چراخداوند از فضل خویش برهر کس از بندگانش که بخواهد آیاتی فرو می فرستد پس به خشمی بر خشم دیگر گرفتار آمدند وبرای کافران عذابی خفت آور است.

*بعضی از صفات رذیله بسیار خطرناک است که یکی از آنهاحسد است که مانند آتش ،انسان را می سوزاند،مثلا به جای این که به افرادی که معدلشان  بالاست احترام بگذارند؛کاری کنند که خود را بالا بکشند ،حسادت می کنندوآرزوی نابودی آنهارا هم دارند.

به برکت داشتن ولی فقیه،کشوری هستیم که بین سایر کشورهااز امنیت وایمان وتبعیت خوبی برخوردار هستیم وبه همین جهت مورد حسادت وبُغض بقیه کشورها هستیم.

باید هر چه می دانیم از نکات وکارهای مثبت الهی ،یاددیگران بدهیم وآن را برای خودنگه نداریم،مثلا برای خودمان تنها دعا نکنیم،به معنویت کسی حسادت نکینم وغبطه بر موفقیت دیگران نخوریم .غبطه درحدی که حسد نباشد اشکالی ندارد .راه علاج حسد در کتاب معراج السعاده [1]نوشته شده است.

هیچ وقت نباید در ازای کار مثبتی که انجام می دهیم مزد بخواهیم .پیامبران ما سخت ترین کارها را انجام می دادند واز دنیابریده بودند دلشان برا ی مردم می سوخت،طلب چیزی ازخداوند وبندگان نداشتند.

دوستی با بندگان خدا:

با بندگان خدا که مورد رحمت ونعمت او هستند ومخلّع[2] به خلعت[3] اسلام و ایمان اند ،دوستی  پیدا کن و محبت قلبی داشته باش.مبادا به محبوبِ حق دشمنی داشته با شی که حق تعالی دشمن دشمن محبوب خود است،وتورا از ساحت رحمت خود طرد کند .وبندگان خاص خدا در بین بندان مخفی هستند ومعلوم نیست این دشمنی تو و هتک سِتر[4] وکشف عورت [5] این مؤمن ،برگشت به هتک ستر خدا نکند.مؤمنین،اولیای حقند.دوستی با آنها دوستی باحق است ودشمنی آنها،دشمنی با حق است.بترس از غضب حق وبر جذر باش از خصومت[6] شعفاء[7]وروزجزا...پس بفهم که با چه قادر جباری در ستیزه هستی واز دشمنی او بترس.

محراب اندیشه:

بایداز آفاق و انفس بگذری تا  جان   شوی

وآنگه از جان بگذری تا در خور جانان شوی

طرۀ   گیسوی  او در کف  نیاید  رایگان

بایداندراین طریقت،پای وسرچوگان شوی

کی توانی خواند در محراب ابرویش نماز

قرنهابایددر این اندیشه سرگردان شوی

در ره خال لبش ، لبریز  باید جام    درد

رنج را افزون کنی،نی در پی درمان شوی

درهوای چشم مستش درصف مستان شهر

پای کوبی، دست افشانی وهم پیمان شوی

این ره عشق است واندرنیستی حاصل شود

بایدت ازشوق،پروانه شوی،بریا ن شوی

خدایا:

...وماراموفق کن که در تعقیب مسائل الهی کُندی نکنیم،

قلب مابه نو رمعرفت تو روشن بشود قلب همه ملت ما به نور معرفت تو روشن بشود.

صلی الله علیه وآله و سلم[1] نوشته مرحوم ملا احمد نراقی

[2] خلعت داده شده

[3] جامه دوخته شده

[4] حجاب

[5] هر چه موضع ستر باشد

[6] در اصل :خصمی

[7] جمع شفیع

+ نوشته شده در  شنبه 28 فروردین1389ساعت 1:38  توسط یاس کبود  | 

قلب را عادت بده به تذکر محبوب

بسم الله الرحمن الرحیم

 

حضرت امیر مؤمنان علی علیه السلام:

ریشه وسرچشمه نیرومندی (قوت)قلب،توکل(اعتماد) بر خداست.

 

اَینَ ابنُ النّبِیِّ المُصطَفَی وَ ابنُ عَلیٍّ المُرتَضَی وَابنُ خَدیجَةَالغَرّاءِ وَابنُ فاطِمَةَالکُبریَ[1]

 

اخلاق در قرآن:

وَلَمّا جَاءَهُم کِتَابٌ مِن عِندِالله مُصَدِّقٌ لِمَا مَعَهُم وَکَانُوا مِن قبلُ یَستَفتِحُونَ عَلَی الّذیِنَ کَفَرُوا فَلَمّا جَاءهُم مَا عَرَفُوا کَفَروا بِهِ فَلَعنَةُ اللهِ عَلَی الکَافِرینَ

وهنگامی که از جانب خداوند کتابی که مؤید آنچه نزد آنان است بر ایشان آمدواز دیر باز [د رانتظارش ]بر کسانی که کافر شده بودند پیروزی می جستند،ولی همین که آنچه که اوصافش را می شناختند بر ایشان آمد انکارش کردند،پس لعنت خدا بر کافران باد.[2]

*کتاب های آسمانی همه خوب،به تدریج کامل شده تا قرآن کریم .چرا این ها با وجود قرآن هنوز مسلمان نشده اند؟چون دین کامل شده است و آنان باید بعضی چیزها[واخلاق ورفتارهای خود ]را تغییر بدهند و به چیز هایی که دلشان نمی خواهد ؛عمل کنند،ولی هوای دل نمی گذارد این احکام کامل جدیدرا قبول کنند.چون سخت است،شیطان ونفس کم کم کار می کنند تا سر از کفر در می آورند.

**پس ای عزیز!

درراه ذکر ویاد محبوب،تحمل مَشّاق[3] هر چه بکنی،کم کرده ای.دل را عادت بده به یاد محبوب،بلکه به خواست خدا،صورت قلب،صورت ذکر حق شود . کلمه طیبۀلا اله الا الله صورت اخیره کمال أقصای[4] نفس گردد.که از این زادی[5] بهتر برای سِلک إلی الله ومصلحی نیکوتر برا ی معایب و راهبری خوب تر در معارف الهیه یافت نشود.پس اگر طالب کمالات "صوریه ومعنویه"[6] هستی وسالک طریق آخرت ومسافر ومهاجر الی الله هستی ،قلب راعادت بده به تذکر محبوب ودل را عجین کن با یاد حق تبارک وتعالی.

خداوندا:

ملت عزیز مارا به شرف استقامت،پیروزی ظاهر وباطن نایل فرما...وسلام وصلوات خود رابر صاحب امر ووارث ارض حضرت بقیةالله الاعظم روحی فداه نثارفرما.

صلی الله علیه وآله

 [1]کجاست فرزند پیغمبر مصطفی  و فرزند علی مرتضی وفرزندخدیجه آن سیمای نورانی و فرزند فاطمه کبری...-دعای ندبه

[2] سوره مبارکه بقره-89

[3] سختی

[4] دورکردن،جای دور(نهایت آرزو)

[5] توشه

[6] ظاهر وباطن

+ نوشته شده در  جمعه 27 فروردین1389ساعت 10:45  توسط یاس کبود  | 

آن دل که به یاد تو نباشد، دل نیست

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت  امام صادق (علیه السلام):

همانا  قلب هر گاه با صفا (به فضائل آراسته واز رذایل پیراسته )شود زمین(علم دنیا ومادیت)برآن تنگ گردد.

اخلاق در قرآن:

وَقَالوا قُلُوبُنَا غُلف بَل لّعَنَهُمُ الله بِکُفرِهِم فَقَلیلاً مَا یُؤمِنَونَ

وگفتند:دل های ما در غلاف است .نه چنین نیست بلکه خدا به سزای کفرشان ،لعنت شان کرده است پس آنان که ایمان آوردند چه اندک شماره اند.[1]

*حجاب غفلت باعث می شود- اگر به آن نرسیم مثل عنکبوت که بزرگ می شود یا هشت پا -قلب را می گیرد ،تا فرصت داریم درمان شویم،مثل وقتی که  مریض هستیم حرف دکتر متخصصِ متعهد را باید  گوش کنیم .نسخه بزرگ دین ؛دوای درد ماست خداوند در این آیه کافران را  لعنت می کنند [و متذ کر می شوند که ]اهل ایمان کمند.

چگونگی جبران گذشته:

پس بر سالک راه آخرت وتائب ازمعاصی لازم است که اَلَم[2] ریاضت و عبادت را به ذائقۀ روح بچشاند واگر شبی در معصیت وعشرت بسر برده ،تدارک آن شب را بکند به قیامِ به عبادتِ خدا.واگر روزی رابه لذات طبیعیه،نفس رامشغول کرده ،به صیام ومناسک مناسبه جبران کند تانفس بکلی از آثار و تبعات آن که حصول تعلقات و رسوخ محبت به دنیا است پاک وپاکیزه شود.البته توبه در این صورت کامل تر می شود ونورانیت فطریۀ نفس عود می کند وپیوسته در خلال اشتغال به این امور تفکر وتدبر کند در نتایج معاصی وشدت بأس حق تعالی ودقت میزان اعمال و شدت عذاب عالم برزخ وقیامت وبفهمد وبه نفس وقلب وبفهماند که تمام اینها نتایج وصور این اعمال قبیحه ومخالفت های با مالک الملوک است.امید است که پس از این علم و تفکر،نفس از معاصی متنفر شود وانزجار تام و تمام برایش حاصل شود.

مطلع عشق:

عشق مصنوعی:

در بعضی از کشورهای دنیا که پیشرفت علم و تمدن هم خیلی سریع است،زندگی بر آنها این طور تحمیل کرده که اعضای خانواده به هم چندان کاری ندارند.پدریک جا مشغول ،مادر یک جا مشغول؛نه همدیگر را می بینند،نه برای هم غذا می پزند،نه برای هم محبتی وعاطفه ای نثار می کنند،نه از هم دلجویی می کنند،نه باهم کار واقعی دارند.آن وقت برا ی اینکه به سفارش روانشناسان امور کودکان عمل کرده باشند،باهم قرار می گذارند یک ساعت معینی را ،پدر و مادر بیایند خانه ویک محفل خانوادگی داشته باشند.برای اینکه بتوانند این اجتماع خانوادگی راکه در یک خانوادۀ سالم به طور طبیعی وجود دارد،آنها به صورت تصنعی برا ی خود به وجود بیاورند.آن وقت این خانم یا آقا مرتب ساعتش رانگاه می کند که ببیند این ساعت کی تمام می شود،چون مثلا ساعت 6یک جای دیگر قرار دارد.این طوری محفل خانوادگی درست نمی شود وبچه هاهم احساس انس نمی کنند.

خانواده ها ،آن جا گرم نیستند.خانواده اصلا آنجا واقعیت ندارد.یک مرد وزن با هم توی یک فضایی زندگی می کنند اما از هم جدایند.آن نشست وبرخاستهای خانوادگی ،آن محبتهای خانوادگی ،آن انسهای فراوان به هم،اینکه مرد خودش را محتاج به زنش ببیند وزن خودش را محتاج به شوهرش ببیند،اینها دیگر نیست.دو نفرند به صورت قراردادی که فقط دریک خانه ای زندگی می کنند.اسمش هم هست که با عشق شروع می شود.

عشق:

آن دل که به یاد تونباشد ،دل نیست

قلبی که به عشقت نتپد جز گِل نیست

آن کس که ندارد به سر کوی توراه

از زندگی بی ثمرش حاصل نیست[3]

دعا:

من از خدای تبارک وتعالی خواهانم که مارا به راه راست وبه صراط مستقیم هدایت بفرماید.

صلی الله علیه وآله وسلم[1] بقره-88

[2] رنج و سختی

[3] دیوان شعر امام خمینی (ره )

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 فروردین1389ساعت 1:22  توسط یاس کبود  | 

به هوش باش!

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام امیر مؤمنان علی (علیه السلام):

پایه و ریشه صلاح قلب مشغول بودن آن به ذکر ویاد خداست.

اخلاق در قرآن:

ولقد آتینا موسی الکتاب وقفینا من بعده بالرسل وآتینا عیسی ابن مریم البینات وایدناه بروح القدس أفکلما جاءکم رسول بما لا تهوی أنفسکم استکبرتم ففریقا کذبتم وفریقا تقتلون

و همانا به موسی کتاب تورات را دادیم وپس ازاوپیامبرانی را پشت سرهم فرستادیم ،وعیسی پسر مریم رامعجزه های آشکار بخشیدیم ،واورابا روح القدس تأیید کردیم،پس چرا هرگاه پیامبری چیزی راکه خوشایند شما نبود برایتان آورد،کبر ورزیدید؟گروهی را دروغ گو خواندید وگروهی را کشتید.[1]

*به چهل سال که رسید می گویندعقل او دیگر تا حدی کامل است وخداوند می فرمایند که بر این بنده سخت بگیرید.نمی توانیم بگوییم خدایانفهمیدم.

حضرت امام باقر_ علیه السلام _می فرمایند که هر گاه چهل سال بر بنده بگذرد به او گفته شود به هوش باش زیرا دیگر عذری از تو پذیرفته نیست.. [2]

ما از طریق پیغمبران وائمه اطهار _علیهم السلام_ واحادیث و...از همه چیز آگاه شده ایم وهیچ بهانه ای برای جهل وجاهل بودن نداریم با چشم ؛حقیقت را می بینیم ولی خوی حیوانی وشیطان مارا دربند اسیر می کند نه تنها گوش نمی دهیم بلکه عیب تراشی هم می کنیم یا ترور شخصیت ها. چون می بینیم حکم،خلاف هوای دل است ،وکار بعضی انسانهای جاهل و منافق به آن جا رسید که فاجعه هفتم تیر را به وجود آورد.[3]

اصلاح تمامی امور:

ای عزیز!راه حق سهل است وآسان،ولی قدری توجه می خواهد.اقدام باید کرد .باتسویف[4]  و تأخیر امر را گذراندن وبار گناهان را هر روز زیاد کردن،کار را سخت می کند.ولی اقدام در امر وعزم بر اصلاح امر ونفس،راه را نزدیک وکار را سهل می کند.تو تجربه کن و چندی اقدام کن.اگر نتیجه گرفتی ،صحت مطلب بر توثابت می شود،وإلا راه فساد باز است ودست گنهکا ر تو دراز.

 

مطلع عشق:

آزادی جنسی،فروپاشی خانواده:

در دنیای غرب وبخصوص در آمریکا وبعضی از کشورهای اروپای شمالی معروف است که بنیان خانواده خیلی متزلزل است .چرا؟علت این است که در آنجاها آزادی جنسی وبی بند وباری جنسی زیادتر است.وقتی بی عفتی رایج شد ،یعنی مرد وزن این نیاز غریزی رادر جایی دیگر غیر از خانواده ،غیر از کانون خانواده ،تأمین کردند،این کانون خانواده در واقع یک چیز بی معناست؛یک جیز تحمیلی و تشریفاتی است ولذا از نظر عاطفی از هم جدا می شوند.حالا ظاهراً جدایی بینشان نیست اما به هم علاقه و دلبستگی ندارند.

اگر انسانها رها بودندکه غریزۀ جنسی را هر طور می خواهند اشباع کنند،یا خانواده تشکیل نمی شد یا یک چیز سست وپوچ و تهدید پذیر ی می شد وهر نسیمی آن را به هم می زد.لذا در هر جای دنیا که می بینید آزادیهای جنسی هست،به همان نسبت خانواده ضعیف است؛چون مرد وزن برای اشباع این غریزه ،احتیاجی به این کانون ندارند.اما در آنجاهایی که دین حاکم است وآزادی جنسی نیست،همه چیز برای مرد وزن هست،لذا این کانون خانواده حفظ ونگهداشته می شود.

شادی:

ای پیرِ  خراباتِ دل   آبادم کن

از بندگی  خویشتن    آزادم کن

شادی بجز از دیدن او رنج بود

شادی  بِزُدای از دلم    شادم کن

دعا:

خداوندان شاءالله همه شمارا وهمه ما را وهمه ملت را وهمه روحانیت را به راه مستقیم برساند وبه لقاءخودش مشرف کند .خداوندمارادر برابر امتحانات مکرر پیرز گرداند.

صلی الله علیه وآله وسلم

 [1] بقره-87

[2] میزان الحکه-4602

[3] شهادت مطلومانه آیت الله بهشتی وهفتاد ودو نفر با انفجار بمب به دست منافقین در دفتر حزب جمهوری اسلامی در 7تیر 1360شمسی.

[4] وعده امروز وفردا کردن

+ نوشته شده در  سه شنبه 24 فروردین1389ساعت 7:43  توسط یاس کبود  | 

کل دنیا فانی است

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام سجاد ـ علیه السلام:

 همانا خداوند قلب اندوهگین(از گناهان ودر عشق آخرت)را دوست دارد.

اخلاق در قرآن:

أولئِکَ الّذینَ اشتَرَوا الحَیاةَ الدّنیَا بِالاخِرَةَفَلا یُخَفّفُ عَنهُم العَذابُ وَ لا هُم یُنصَرونَ

همین کسانند که زندگی دنیا را به بهای جهان دیگر خریدند پس نه عذاب آنان سبک گردد ونه ایشان یاری شوند.[1]

*این آیه توضیح واضحی دارد خدای تعالی می فرمایند:متاع فانی دنیا و تک ؛ تک اسم نبرده اند ولی ما اگر زیرک باشیم باید بدانیم که کل دنیا فانی است تا زمانی که حضرت ملک الموت را ببینیم این نشان فانی بودن است که هیچ چیز با خودمان نمی بریم باید قبل ازمردن آمادگی مرگ را در خودمان به وجود آوریم در این صورت بچه،پول وشوهر و خانه زندگی و زینت وخوراکی وپدر ومادر و..رابیش از حد دوست نخواهیم داشت در عین این که همه را هم،باهم دوست داریم.نباید غم غربت در دنیارا از درون،به بیرون منتقل کنیم باهمه خوبی ها ،دنیا برای بنده مؤمن زندان است .زندانی چگونه است؟زندان خوشی ندارد،دل گرفته ودر آرزوی آزادی است ولی مبادا این دوست نداشتن دنیا را نشان بدهیم .مؤمنِ خوش اخلاق باشیم و حزن خود را در درون نگه داریم،دل دیگران را نشکنیم .

حضرت علی _علیه السلام_می فرمایند:

مؤمن غمش در دلش و شادی در چهر ه اش است.[2]

اگر مؤمن ازدنیا رفتیم به کمک خدای تعالی دیگر حُزنی در کار نیست وآنجا وارد خانه ای دائمی شده و در آسایش کامل خواهیم بود.

جبران گذشته :

ای عزیز! مبادا شیطان ونفس اماره وارد شوندبر تو وسوسه نمایندومطلب رابزرگ نمایش دهند وتورااز توبه منصرف کنند وکار تورا یکسره نمایند.بدان که در این امور هرقدر ولو به مقدار کمی نیز باشد،اقدام بهتر است.اگر نمازهای فوت شده وروزه ها وکفارات وحقوق خدایی بسیار است وحقوق مردم بی شمار است،گناهان متراکم است وخطایا متزاحم،از لطف خداوندمأیوس مشو،و از رحمت حق ناامید مباش که حق تعالی اگر تو،به مقدار مقدور اقدام کنی راه را بر تو سهل می کند وراه نجات رابه تو نشان می دهد.

مطلع عشق:

نه اُنسی ،نه همسری،...

در دنیای غرب با اینکه بسیاری از آنها از علم وثروت و سیاستهای قوی در صدر حکومتها برخوردار هستند،لیکن زندگی آحاد مردم در مقیاس خانواده زندگی بسیار رِقّت باری است.این اجتماعات فامیلی،اینکه بزرگترهای فامیل وکوچکترهای فامیل دور هم جمع شوند،به هم محبت ورزند،باهم تبادل عاطفی داشته باشند،به هم کمک کنند،به هم برسند،همدیگر را از خود بدانند،برادر با برادر،خانواده ها با هم یگانه ویکی باشند،اینطور چیزهایی که الان بین ما ها رایج ومعمولی است،درغرب از این چیزهاخبری نیست.چقدر زنهاتنها زندگی می کنند.زنی که تنهاست،از خانواده بریده وتوی یک آپاتمان زندگی می کند.شب برمی گردد توی خانه تنهاست ،صبح بر می خیزد تنهاست.نه اُنسی ،نه همسری ،نه فرزندی ،نه نوه ای ،نه خویشاوندی که با اوگرم بگیرد.انسانهادر ان محیط اجتماعی،تک زندگی می کنند.غالبا تنها هستند.چرا؟چو ن محیط خانوادگی در آن جوامع فراموش شده است.

امروز متأسفانه در غرب،انسان مشاهده می کند که کم کم کانونهای خانواده یکی پس از دیگری دارد ازهم می پاشد واز بین می رود.آثارش هم همین بی هویتی فرهنگی وفسادی است که امروز دچارش شده اند.روز به روز هم دارد بیشتر می شود و بقایای آنچه را که داشته اند دارد ا زبین می رود.

سلطان عشق

گر سوز عشق دردل مارخنه گر نبود

سلطان عشق را به سوی ما نظر نبود

جان در هوای دیدن دلدار داده ام

باید چه عذر خواست،متاع دگر نبود

آن سر که در وصال رخ اوبه باد رفت

گر مانده بود،در نظر یار سر نبود

موسی اگر ندید به شاخ شجر رُخَش

بی شک درخت معرفتش را ثمر نبود

گر بار عشق را به رضا می کشی،چه باک 

خاور به جا نبود و یا باختر نبود

بلقیس وار گر در عشقش نمی زدیم

مارابه بارگاه سلیمان گذر نبود

گر مرغ باغ قدس به وصلش رسیده بود

در جمع عاشقان تو،بی بال وپر نبود[3]

دعا:

خداوند ان شاءالله همه مارااصلاح کند،هواها ی نفسانیه مارا سر کوب کند.

صلی الله علیه وآله وسلم[1]سوره مبارکه بقره-86

[2] میزان الحکمه حکمت 4602

[3] دیوان شعر امام خمینی(ره)

+ نوشته شده در  دوشنبه 23 فروردین1389ساعت 6:50  توسط یاس کبود  | 

دلهای خود را از دنیا بیرون کنید

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام امیر مؤمنان علی (علیه السلام):

دلهای خود رااز دنیا،بیرون کنید پیش از آنکه بدن هایتان از دنیا بیرون رود.دنیا آزمایشگاهی است که در آن آزمایش شده اید و برای غیر دنیا آفریده شده اید(آن چه سعی دارید برای آخرت باشد).

اخلاق درقرآن :

و إذ أخذنا میثافکم لاتسفکون دماءکم و لاتخرجون أنفسکم من دیارکم ثم أقررتم و انتم تشهدون[1]

ترجمه:و چون از شما پیمان محکم گرفتیم که "خون همدیگر را مریزید،و یکدیگر را زا سرزمین خود بیرون نکنید"،سپس [به این پیمان]اقرار کردید ،وخود گواهید"

ثم أنتم هؤلاءتقتلون أنفسکم و تخرجون فریقا منکم من دیا رهم  تظاهر ون علیهم بالإثم و العدوان و إن یأتوکم أساری تفادوهم وهو محرم علیکم إخراجهم أفتؤمنون ببعض الکتاب و تکفرون ببعض فما جزاء من یفعل ذلک منکم إلا خزی فی الحیاة الدنیا و یوم القیامه یردون إلی أشد العذاب و ما الله بغافل عما تعملون [2]

ترجمه:باز همین شما هستید که یکدیگر را می کُشید و گروهی از خودتان را از دیار شان بیرون می رانید،و به گناه تجاوز ،بر ضد آنان به یکدیگر کمک می کنید و اگر به اسارت پیش شما آیند ،به [دادن]فدیه ،آنان را آزاد می کنید،با آنکه [نه تنها کشتن ،بلکه]بیرون کردن آنان بر شما حرام شده است.آیا شما به پاره ای از کتاب [تورات ]ایمان می آورید،وبه پاره ای کفر می ورزید ؟پس جزای هر کس را شما که چنین کند،جز خواری در زندگی دنیا چیزی نخواهد بود،و روز رستاخیز ایشان را به سخت ترین عذاب ها باز برند و خداوند از آن چه می کنید غافل نیست.

*چرا با افرادی که از کشورهای دیگر می آیند به نوع دیگر ی نگاه می کنیم؟چرا با مهاجرانی که به اینجا پناه آورده اند به چشم برادری نگاه نکنیم و فقط برای انجام کار ،چون درمانده است از او کار بکشیم[با مزد کم]؟تزکیه نفس همیشگی است در هر زمان و مکان و نسبت به هر مورد و شخص و...

توبه واقعی :

ای عزیز!از مکائد شیطان بترس ودر حذر باش وبا خدای خود مکر وحیله مکن که پنجاه سال یا بیشتر شهوت رانی می کنم ودم مرگ باکلمه استغفار جبران گذشته می کنم.اینها خیال خام است.گمان نکن که پس از محکم شدن ریشه گناهان انسان بتواند توبه نماید یا آنکه بتواند به شرایط آن قیام نماید.پس بهار توبه ،ایام جوانی است که بار گناهان کمتر و کدورت قلبی وظلمت باطنی ناقص تر و شرایط توبه سهل تر و آسان تر است. انسان در پیری حرص و طمع و حب جاه و مال و طول اَمَلَش بیشتر است و این مجرب است و حدیث شریف نبوی شاهد بر آنست .گیر م که انسان بتواند در ایام پیری قیام به این امر کند .از کجا به پیری برسد و اجل موعود اورا در سن جوانی ودر حال اشتغال به نافرمانی نرباید وبه اومهلت دهد؟کمیاب بودن پیران،دلیل است که مرگ به جوانان نزدیک تر است.در یک شهر پنجاه هزار نفری،پنجاه نفر پیر هشتاد ساله ،انسان نمی بیند.

مطلع عشق:

گناه کبیرۀغرب:

یکی ازمشکلات دنیای غرب که به تدریج پایه های تمدن غرب را مثل موریانه می خوردو علیرغم پیشرفتهای صنعتی و علمی اش مشرف به سقوط و هلاکت است _البته در بلند مدت _همین قضیۀ بی توجهی به خانواده است.نتوانستند خانواده را حفظ کنند .در غرب،خانواده،غریب،مورد بی اعتنایی وتحقیر شده است.

یکی از گناهان کبیرۀ تمدن غرب نسبت به بشریت ،این است که ازدواج را در چشم مردم سبک کرد.تشکیل خانواده را کوچک کرد،مثل لباس که عوض می کنند ...قضیۀزن و شوهر ی را این طور کردند.

آن کشورهایی که در آن خانواده دارد ضایع می شود،در واقع پایه های مدنیت آنها دارد می لرزد ونهایتا فرو خواهد ریخت.

طفل طریق:

ای پیر طریق،دستگیری فرما

طفلیم در این طریق پیری فرما

فرسوده شدیم وره به جایی نرسید

یارا!تودر این راه امیری فرما [3]

دعا:

من ازخدای تبارک و تعالی بیداری همه را می خواهم ،خداوند همه مارا هدایت کند،خداوند همه مارا به طریق مستقیم الهیت راهنمایی فرماید،خدا همه شماراسالم بدارد.

صلی الله علیه وآله و سلم

 [1] بقره 84

[2] بقره 85

[3] دیوان شعر امام (ره)

+ نوشته شده در  یکشنبه 22 فروردین1389ساعت 5:3  توسط یاس کبود  | 

چگونه به خدا نزدیک شویم؟

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام صادق(علیه السلام):

قلب حرم خداست .پس در حرم خدا جز خدا راجانده.[1]

اخلاق در قرآن:

وإذ أخَذنَا میثَاقَ بَنی إسرَائیلَ لاتَعبُدُونَ إلّا اللهَ وَبِالوالِدَینِ إحسَاناً وَذِی القُربَی وَ الیَتَامَی وَالمَساکِین وَ قُولُوا لِلنّاسِ حُسناً وَ أقیمُواالصّلاةَ وَ آتُوا الزّکَاةَ ثّمّ تَوَلّیتُم إلّا قَلیلاً مِنکُم وَ أنتُم مُّعرِضُونَ.

و چون از فرزندان اسرائیل پیمان محکم گرفتیم که:" جز خدا را نپرستیده ،به پدر ومادر،و خویشان و یتیمان و مستمندان احسان کنید،وبا مردم [به زبان ]خوش سخن بگوییدونماز را به پادارید،زکات رابدهید"آنگاه جز اندک یزا شما[همگی ] به حالت اعراض روی برتافتید.

*اگر به این چیزهایی که خدای تعالی به بنی اسرائیل گفتند ماهم گوش کردیم مسلمانیم وگرنه ماهم جزءهمان قوم هستیم که آیات رابه بازی گرفتند و پشت گوش انداختند.چراجشن تولد فرزندمان رامی گیریم باخرج های سنگین درحالی که افرادی هستند که نان شب ندارند بخورند و یا کودکانی که  کسی نیست دست محبتی بر سر آنها بکشد. به جای جشن تولد،به یتیم ها سری بزنیم و هدیه ها رابین آنها تقسیم کنیم.

توبه به موقع:

پس ای عزیز!

هر چه زودتر دامن به کمر بزن و عزم رامحکم واراده راقوی کن و از گناهان تادر سن جوانی هستی یادر حیات دنیایی می باشی ،توبه کن ومگشذار فرصت خداداد از دستت برود و به تسویلات شیطانی و مکائد نفس اماره اعتنا مکن .

ای عزیز!

با بی اعتنایی و سرسری از این مقام مگذر.تدبر و تفکر در حال خود و عاقبت امر خویشتن کن و به کتاب خدا واحادیث خاتم انبیاءو ائمۀهدی_سلام الله علیهم اجمعین_و کلمات علماءامت وحکم عقل وجدانی رجوع نما،و این باب راکه مفتاح ابواب است،به روی خود بگشا ودر این منزل که عمده منازل انسانیت است،نسبت به حال ماها،واردشو و اهمیت به آن بده  و مواظبت از آن کن واز ائمه هدی_سلام الله علیهم _استعانت کن وبه ولی امر و ناموس دهر حضرت امام عصر_عجل الله فرجه _پناه ببر.البته آن بزرگوار دستگیری ضعفا و بازماندگان را می فرماید وبیچارگان رادادرسی می نماید.

مطلع عشق:

اشاره:

برای تقویت حس قدر شناسی و سپاسگزاری نسبت به آن چه داریم ،یک راه میان بُر وجود دارد و آن دیدن حال و روز کسانی است که از آن بی بهره و یاکم بهره اند .

برای پاسداشت نعمت بزرگی که هنوز از آن بهره مندیم،خوب است نیم نگاهی داشته باشیم به جوامعی که به این نعمت ممتازخداوندی باعناوینی گوش نواز و دل فریب چوب حراج زدندو امروز تازیانۀ عذاب این گناه کبیره بر سر و روی افسرده شان نواخته می شود،"غرب"را می گویم!یعنی همان سرزمین تاریکی که مدتها است خورشید عشق از آسمان زندگی مردمانش غروب کرده است،و تمنای یک جرعه عاطفه رادرچشمان کم فروغشان می توان دید.بحران خانواده،طوفان خشم الهی است که طومارخوشبختی مردمان این غربتکده رادر هم می پیچد .دلمان برایشان می سوزد .کاش می شد برایشان کاری کرد.اما خیلی دیر شده است.بهتر است به فکر خودمان باشیم و از حال کسانی که حرمت خانواده را شکستند و با طوفان شیطانی شهوت مهار نشده تار و پود سعادت خود راگسستند،عبرت بگیریم.آنها به ما حسودی می کنند ا زحسود باید ترسید.از حسود باید به خداوند پناهنده شد:"وَ مِن شَّر حَاسِدٍ إذا حَسَد".

دیدن عمق فاجعه آسان نیست.هنر غربیان در بزک کردن و سانسور و پوشش نامرئی پشت صحنه زندگی تباهشان زبانزد است.

نگاهی عمیق می خواهد ودیده وری ژرفنگر تا از عمق فاجعه پرده بردارد!چه کسی بهتر از آقای عزیز مان!

نسل بی هویت

امرز آنچه در کشورها غربی مشاهده می شود عبارت است از نسلهای بی هویت،نسلهای درمانده و سر گشته ،پدر و مادرهایی که از فرزندانشان سالها خبر ندارند؛در یک شهر هم زندگی میکنند چه برسد به اینکه درشهر دیگری باشند.خانواد های متلاشی شده،انسانهای تنها...درکشورهای اروپایی و آمریکایی..اززنهای بی شوهر ،مردهای بی زن،آمارهای بسیار بالا وجود دارد که تبعاً بچه های بی پدر ومادر،بچه های ولگرد،بچه های جنایتکارحاصل آن است،در آن جا فضا،فضای جنایت است.همین حرفهاییکه در خبرها می شنوید:یک بچه ناگهان در مدرسه ،خیابان ،توی قطار قتل انجام می دهد ،تعدادی رامی کشد .یکبار ودوبار و یکی دوتا هم نیست.همین طور سطح جنایتکارها از لحاظ سنی دارد پایین می آید.جوانهای بیست ساله بودند،شدند جوانهای شانزده _هفده ساله ،حالا بچه های سیزده _چهارده ساله در آمریکا جنایت می کنند.راحت آدم می کشند.این جامعه وقتی به این جا می رسد ،دیگر تقریباًغیر قابل جمع کردن است.

چگونه به خداوند نزدیک شویم؟

اولین قدم توبه است.توبه یعنی بازگشت .

با گناه؛ از خداوند دور می شویم یعنی از صراط مستقیمی که در نماز تقاضای آن را می کنیم دور می شویم.حالا باید برگردیم تو جاده.

هر چه واجب از ما فوت شده به جا بیاوریم .مثلا نماز قضا،روزه قضا ،کفاره عمدی یا غیر عمدی قضای روزه،خمس،رد مظالم،اگر می توانیم حج برویم،البته حالا اسم نمی نویسند ولی می شودبه این نیت  پول پس انداز کرد.کُلاً با روحانی (نماینده مرجع تقلیدمان)صحبت کنیم و از او راهنمایی و کمک بخواهیم.چون همانطور که جسم مریض می شود،بدون وقفه و شک و شبهه به بهترین دکتر متخصص مراجعه می کنیم ؛برای بیماری روح _که بر اثر غفلت وگناه است_ هم بایدهمین کار را کنیم؛بدون هیچ شکی پیش دلسوز ترین و بهترین متخصص روحانی برویم.

همین که شروع کنیم به جبران مافات خداوند مهربان از ما قبول می فرمایند.خداوند از رگ گردن به ما نزدیکترند.

خواندن روزانه قرآن کریم،نهج البلاغه،صیحفه سجادیه ،آداب نماز در مفاتیح(در حد توان و ضرورت)،استفاده از رساله عملیه (توضیح المسائل)برای انجام صحیح واجبات از نظر فقهی ،رجوع به کتابها ی اخلاقی بزرگان،زندگی علماواز همه مهمتر زندگی چهارده معصوم(علیهم السلام)و...بسیار مفید و ضروری می باشد.

ومن الله التوفیق.

بار امانت:

غمی خواهم که غمخوارم تو باشی

دلی خواهم دل آزارم تو باشی

جهان را یک جوی ارزش نباشد

اگر یارم اگر یارم تو باشی

ببوسم چوبه دارم به شادی

اگر در پای آن دارم تو باشی

به بیماری دهم جان و سر خود

اگر یار پرستارم تو باشی

شوم ای دوست پرچمدار هستی

در آن روزی که سردارم تو باشی

رسد جانم به فوق "قاب قوسین"

که خورشید شب تارم تو باشی

کشم بار امانت با دلی زار

امانتدار اسرارم تو باشی[2]

دعا:

خداوند ان شاءالله همه شما را تأیید کند و همه مارا وهمه مسلمین راتأیید کندوهمه رااز شر شیطان بزرگ و آنهایی که دنباله اوهستند حفظ کندوما را از شر نفس اماره بالسوءحفظ کند.

صلی الله علیه وآله و سلم

 [1] منزلت قلب-علی اشرف عبدی

[2] دیوان شعر امام خمینی (ره)

 

+ نوشته شده در  شنبه 21 فروردین1389ساعت 7:6  توسط یاس کبود  | 

ا زمهربانی خدا سو’استفاده نکنیم

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آقا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف):

من آن کسی هستم که در آخر زمان با این شمشیر _ذوالفقار_ظهور و خروج می کنم و زمین را پر از عدل وداد می نمایم همان گونه که پر از ظلم وجور شده است.[1]

 

بِاَبِی أنتَ وَ اُمّی وَنَفسیِ لَکَ الوِقاءُوَالحِمی یا بنَ السّادَةِالمُقَرّبینَ[2]...

(پدرم ومادرم به فدایت و خودم بلاگردان سپر تو باسم . حامی ذات پاک تو باد ای فرزند بزرگان مقربان...)

اخلاق در قرآن:

والذین آمنوا و عملوا الصالحات أولئک أصحاب الجنةهم فیها خالدون

وکسانی که ایمان آورده وکارهای شایسته کرده اند،آنان اهل بهشتند،و در آن جاودان خواهند ماند.[3]

از مهربانی خداوند نخواهیم سوءاستفاده نماییم خدای تعالی "رحیم اند "ولی در صورتی که احکام الهی را زیر پانگذاریم و پس از توبه ،مجددا گناه نکنیم خداوند بخشنده اند به "جاهل"نه به کسی که علم دارد و بازهم گناه می کند.دراین راه خوف و رجا باید باهم باشد وحتی خوف بر رجا بِچَربَد(کمی بیشتر باشد).

حضرت امام صادق (علیه السلام):

مؤمن میان دو ترس به سر می برد:گناهی که در گذشته کرده است ونمی داند خدایا آن چه کرده است (آن را بخشیده است یا نه)و عمری که باقی مانده است ونمی داند در آن مدت چه گناهان مهلکی مرتکب خواهندشد بنابر این پیوسته ترسان است و جز ترس اصلاحش نکند.[4]

در راه تزکیه نفس خودمان رافریب ندهیم و بدانیم که خداوندِ"رحیم"؛"جبار"و "قهار" هم هستند همه چیز باید با هم باشد،هم کارهای خیر و عمل صالح وهم اخلاق نیکو و هم نماز خواندن به موقع و باحضور ذهن وکامل،وای به حالمان که اگر از دنیا برویم دِینی برگردمان باشد و به خاطر اینکه فکر می کردیم خدای تعالی مهر بانند، از آن شانه خالی کرده باشیم.

کسب تقوا:

هان ای نفس خسیس و ای دل غافل!

از خواب برخیز ودر مقابل این دشمنی که سالها است تو راافسار کرده ودر قید اسیری درآورده وبه هر طرف می خواهد،می کشاندوبه هر عمل زشتی وخلق ناهنجاری دعوت می کندو وادار می نماید،قیام کن واین قیود رابشکن وزنجیرهارا پاره کن وآزادی خواه باش وذلت وخواری رابر کنار گذار وطوق عبودیت حق –جل جلاله_را به گردن نِه،که از هر بندگی وعبودیتی وارهی ،وبه سلطنت مطلقه الهیه در دوعالم نایل شوی.

مطلع عشق:

خانواده ایرانی،الگوی جهانی:

بحمدالله،درکشور ماودر بسیاری از جوامع شرقی،بخصوص جوامع اسلامی ،هنوز کمربندخانواده محفوظ است .آن پیوند خانوادگی ،بحمدالله هست.آن صمیمیت و صفا و محبت هست.زن دلش برای مرد خود می طپد،مرد هم دلش برای زن خودش می طپد،یکدیگر رازا اعماق دل دوست دارندوزندگی صمیمی دارند.در جاهای دیگر این چیزها خیلی کم است.در کشورهای ما بخصوص در ایران،این زیاد است. این را تأمین کنید.

خداوندا!

...و امیدوارم که اسلام مارا قبول کند به این که مسلمان هستیم و پیغمبر اکر م(صلی الله علیه وآله) در این روز مبارک ما را بپذیرد و حضرت صادق(علیه السلام)مارا قبول کند.

 صلی الله علیه وآله وسلم

 

 [1] حدیث یار غائب-سیداکبر موسوی

[2] دعای ندبه

[3] بقره-82

[4] میزان الحکمه –حکمت1991

+ نوشته شده در  جمعه 20 فروردین1389ساعت 6:40  توسط یاس کبود  | 

در این عالم آزادانه زندگی کن

بسم الله الرحمن الرحیم

رسول خدا(صلی الله علیه وآله):

همواره مردم برخیر ونیکی اند اگر در انجام کار نیک یکدیگر را یاری نمایند و اگر چنین نباشند،برکات الهی از آن ها گرفته خواهد شد.

اخلاق در قرآن:

فویل للذین یکتبون الکتاب بأیدیهم ثم یقولون هذا من عندالله لیشتروا به ثمنا قلیلا فویل لهم مما کتبت أیدیهم وویل لهم مما یکسبون.

پس وای برکسانی که کتاب [تحریف شده ای ] با دستهای خود می نویسند سپس می گویند این از جانب خداست تا بدان بهای ناچیزی ببه دست آرند پس وای بر ایشان از آن چه دستهایشان نوشته و وای بر ایشان از آن چه از این راه به دست می آورند.[1]

*شناخت دین تنها با مطابقت با قرآن کریم و سنت مُیَسَّر است.اگر از دین برگردیم کافریم اگر به دین چیزی نسبت دهیم که در اسلام نیست کافریم.

مراقبت از نفس:

آن چه به ما می رسد در آن عالم،صورت اعمال خود مااست.سلسله های پیچ در پیچ شهوات وهواها را پاره کن وکند قلب رابشکن واز اسارت بیرون بیا،ودر این عالم آزادانه بزیست(زیست کن)تا در آن عالم آزاد باشی وگرنه صورت این اسارت رادر آن جا حاضر خواهی دید وبدان که آن طاقت فرسا است. اولیای خدا با آنکه از أسر و رقیت بکلی خارج شده بودند وبه حریت مطلقه نایل بودند،با  این حال دلهای آنها چنان لرزان بود و از عاقبت امر چنان ناله می کردند و جزع می نمودند که عقول متحیر از آن است.

مطلع عشق:

خانواده در جوامع اسلامی :

در محیط اسلامی ،زن و شوهر با هم اند،متعلق به هم اند،در مقابل هم مسئول اند.ببینید از نظر اسلام خانواده این قدر مهم است.

در محیطهای اسلامی ،خانواده آن چنان مستحکم است که گاهی دو نسل هم می گذرد و می بینید پدربزرگ و پدر ونوه در یک خانه دارند با هم زندگی می کنند.این چقدر ارزش دارد؟نه اینها از آنها سیر می شوند،نه آنها با اینها بد می شوند .همه به کمک هم می آیند.

در جوامع اسلامی ،یعنی جوامع متدین و مذهبی،مشاهده می کنیم ک دونفر آدم مدت طولانی با هم زندگی می کنند و اصلا از هم سیر نمی شوند،بلکه دلبستگی شان به هم بیشتر می شود،انس و محبت و و فایشان به همدیگر بیشتر می شود،این همان خاصیت تدین و دینداری و مذهبی بودن و جهات خدایی رارعایت کردن است.

در اسلام و در فرهنگ اسلامی ،خانواده با دوام است.توی خانواده پدر بزرگها ومادر بزرگها و پدر ومادر هستند،نوه ها و نتیجه هایشان را می بینند...سنتها را به هم منتقل می کنند .نسل گذشته مواریث خودش رابه نسل بعد تحویل می دهد.بریده و بی ریشه و تنها و بی عاطفه بار نمی آیند.

خداوندا!

مات ما را ،ملت مظلوم را از همه گرفتاری ها نجات بده.

صلی الله علیه وآله و سلم[1] بقره -79

+ نوشته شده در  جمعه 20 فروردین1389ساعت 6:29  توسط یاس کبود  | 

نفس عادت به کمالات و خیرات کند

بسم الله الرحمن الرحیم

رسول خدا (صلی الله علیه و آله ):

اختلاف نکنید ،چرا که اقوام  پیش از شما اختلاف کردند و دچار هلاکت ونابودی شدند.

اخلاق در قرآن:

ومنهم أمیون لایعلمون الکتاب إلا أمانی وإن هم إلا یظنون

وبعضی از آنان بی سوادانی هستند که کتاب خدا را جز خیالات خامی نمی دانند و فقط گمان می برند.[1]

*پرکارترین حس در انسان،حس وهم وخیال است،عاقل اگر وهم به سراغش آمد باید از شخص ذیصلاح کمک بگیرد که بفهمد آیا خیال است یا نه.

حضرت پیامبر اکرم (صلی الله عیه وآله وسلم):

رؤیا سه گونه است:نویدی از جانب خداوند،حدیث نفس(ذهنیات انسان)وترسی که شیطان پدید می آورد.[2]

وهم از خیال بالاتر است شاید به دیدن و شنیدن هم برسد.وهم و خیال  چه کارها که نمی کند.برای مثال گاهی نسبت به شخص حسادت می ورزیم ونمی توانیم بروز دهیم شاید شب خواب آن شخص را ببینیم که مثلا عیبی دارد.[درصورتی که این خیال است و فکر روزمان بوده] این راه [سیر و سلوک] سخت است لطیف ترین و دقیق ترین راه است.

اسیر شهوت:

آنهایی که بنده دنیا و شهوت خویش اند،و طوق بندگی  هوای نفس را در گردن نهادند،بندگی از هر کسی که دنیا را پیش او سراغ دارند یا احتمال می دهند،می کنند وخاضع او می شوند و اگر در ظاهر زبان منیت وعفت نفس گشایند،تدلیس[3] محض است. و اعمال آنها و اقوال آنها ،این کلام را تکذیب کنند.واین اسارت و رقیّت[4] از اموری است که انسان را همیشه در زحمت وذلت ورنج وتعب دارد و انسان با شرف و عزت نفس،باید با هر وسیله و جدیت خودرااز آن پاک وپاکیزه کند وپاک شدن از این کثافت و رهایی از این قید خواری ومذلت به معالجه اساس نفس است وآن باعلم وعمل نافع صورت کیرد.اما عمل،پس آن به اِرتیاضات[5] شرعیه ومخالفت نفس است،در مدتی [که]آنرااز محبت مفرط به دنیا وتبعیت شهوات وهواهای نفسانیه منصرف کند.تا آنکه نفس عادت به خیرات وکمالات کند واما علم ،به آن است که انسان به نفس ضعیف خود بفهماند وبه قلب خویشتن برساند که مخلوقات دیگر چون خود،ضعیف ومحتاج وفقیر وبی نوا هستند وآنها نیز مثل خود من در تمام امور جزئیه وکلیه ،محتاج به غنی مطلق وقادر توانا هستند وآنها قابل آن نیستند که حاجت کسی را برآورندو کوچکتر زا آن هستند که نفس به آنها متوجه گردد وقلب خاضع آنها گردد وهمان قادر توانایی که به آنها عزت و شرف ومال ومنال داده ،قادر است به هر کسی بدهد.حقیقتا انسان را عار آید که به واسطه شکم خود یاراه انداختن شهوت خویش،اینقدر ذلت و خواری به خود راه دهد...منت اگر می کشی،از غنی مطلق وخالق سماوات و ارض بکش.

مطلع عشق:

نقش زن وشوهر :

دختر و پسر باید سعی کنند این پیوند را پاسداری کنند.وظیفه یکی از آنها هم نیست که بگوییم هر کاری یکی کرد دیگری تحمل کند.یه ،باید هر دوبه  هم کمک کنند تااین کار صورت گیرد.

نمی شود بگوییم شوهر سهم بیشتری دارد یا زن سخم بیشتر یدارد فنه ،هر دودر حفظ این بنیان ودر حفظ این اجتماع دونفره فکه بعدها به تدریج زیاد می شودفنقش دارند.

از هر چیزی که محیط خاناده را متشنج ودچار افسردگس وهیجانهای بی موردنماید،اجتناب کنید.هم زن وهم مردبنارابر سازش وهمزیستی وهمراهی بگذراند .آنچه در خانواده خیرات وجود دارد،مال زن وشوهر است ودر نهایت مال فرزندان است،ما ل یک طرف نیست.اگر خدای ناکرده در محیط خانواده بی محبتی وعدم اطمینان وصمیمیت باشد،رنجش مال هردو طرف است ودر استحکام بنیان خانواده،خود زن وشوهر بیشترین نقش رادارند.باگذشت خودشان،با همکار ی خود،بامهربانی ومحبت واخلاق خوب خودشان-که از همه مهمتر هم محبت است-می توانند این بنا را ماندگار واین سازگاری را همیشگی بکنند.

نقطه عطف:

خُم را بگشا به روی مستان

بیزار شو از هواپرستان

ازمن بپذیر رمز مستی

چون طفل صبور،در دبستان  

آرام دهِ گُل صفا باش 

چون ابر بهار در گلستان

تاریخچه جمال او شو

بشنو خبر هزاردستان

بردار پیاله وفروخوان

برمی زدگان وتنگدستان

ای نقطۀ عطف راز هستی

بر گیر زدوست،جام مستی[6]

خدایا!

بافضل و رحمتت با مارفتار فرما ومارا به سیئات اعمال ورذایل اخلاق ما،مگیر "انک انت ارحم الراحمین".

صلی الله علیه وآله و سلم[1] سوره مبارکه بقره -78

[2] منز العمال -41385

[3] فریب دادن

[4] بندگی

[5] تحمل ورنج به واسطه انجام اعمالی که برای تهذیب نفس وکسب اخلاق خوب انجام می پذیرد را ریاضت گویند.

[6] دیوان شعر امام (ره)

+ نوشته شده در  چهارشنبه 18 فروردین1389ساعت 6:22  توسط یاس کبود  | 

خداوند به نیت وفکرمان آگاهند

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام امیر مؤمنان علی (علیه السلام):

خداوند تاکنون ملتی را به خاطر تفرقه ،خیری عطا نکرده است.

اخلاق در قرآن:

أولا یعلمون أن الله یعلم مایسرون . ما یعلنون

آیا نمی دانید که خداوند آنچه را پوشیده می دارند و آنچه راآشکار می کنند می دانند؟[1]

ما مرتب می گوییم خداوند از رگ گردن به مانزدیک ترند .[فقط]وقتی مشکلات داریم خدا خدا می کنیم.خداوند به نیت و فکرمان آگاهند،هیچ چیز را نمیتوانیم از خداوند پنهان کنیم فکر می کنیم خوب هستیم ولی در اعراف گیر می افتیم.

پیامبر اکرم (صلوات الله علیهم اجمعین) می فرمایند:

مردم مطابق نیت های خود محشور می شوند.[2]

دستورالعملی برای سیر و سلوک:

...برای جلوگیری از شر نفس و شیطان،دوام بر وضو را سفارش می فرمودند ومی گفتند:وضو به منزله لباس جُندی[3] است،ودر هر حال از قادر ذوالجلال وخداوند متعال جل جلاله با تضرع و زاری و التماس بخواه که تورا توفیق دهد در این مرحله و تورایاری فرمایددرحصول ملکه تقوی.وبدان که اوایل امر،قدری مطلب،سخت ومشکل می نماید،ولی پس ازچندی مواظبت ،زحمت به راحت مبدل می شودو مشقت به استراحت.بلکه به یک لذت روحانی خالصی بدل می شود که اهلش آن لذت را با جمیع لذات مقابل نکنند.وممکن است ان شاءالله پس از مواظبت شدید و تقوای کامل از این مقام به مقام تقوای خواص ترقی کنی که آن تقوای از مُستلذّات نفسانیه است.زیرا که لذت روحانی را که چشیدی ،از لذات جسمانیه کم کم منصرف شوی و از آنها پرهیز کنی.

مطلع عشق:

تدیّن ؛رمز مانایی خانواده :

در بنا و تشکیل خانواده و در حفظ خانواده ،باید این احکام اسلامی را رعایت کرد تا خانواده باقی بماند.لذا شما در خانواده های متدین که زن و شوهر به این حدود اهمیت می دهند،می بینید که سالهای متمادی با هم زندگی می کنند.محبت زن و شوهر به یکدیگر باقی می ماند و جداییشان از هم سخت است ودل در گرو محبت یکدیگر دارند.این حسن واین محبتهاست که بنای خانواده را ماندگار می کندولذااسلام به این چیزها اهمیت داده است.اگر روشهای اسلامی رواج پیدا کند،خانواده ها مستحکم خواهد شد.همچنانکه در گذشته های ما –نه دردوران منحوس پهلوی _آن وقتهایی که هنوز ایمان مردم سالمتر وکاملتر و دست نخورده تر بود،در زمان قدیم ،خانواده مستحکمتر بود.زن وشوهر به هم علاقه مند تر بودند،فرزندان در محیطهای امن وامان بیشتری پرورش پیدا می کردند.حالال هم راه همین است وآن خانواده هایی که جهات اسلامی رارعایت می کنند،اینها غالبا خانواده هایی محکمتر ،بهتر،قوی ترو محیط امن تری برای فرزندان و کودکان خواهند بود.

درِوصل:

ای دوست،ببین حال زار مرا

وین جانِ بلا دیدۀ بیمار مرا

تا کی درِوصلِ خود به رویم بندی؟

جانا،مپسنددیگر آزار مرا

پروردگارا!

حجاب خودخواهی و خودبینی مارا از وصول به بارگاه تو بازداشته و دل مارا از محبوب مطلق منصرف نموده ،تو خود این حجاب را به دست قدرت خود بردار.

صلی الله علیه و آله و سلم[1] سوره مبارکه بقره -77

[2] کنز العمال 7245

[3] سرباز

+ نوشته شده در  سه شنبه 17 فروردین1389ساعت 5:46  توسط یاس کبود  | 

به در عشق فرود آی که آن قبله نماست

بسم الله الرحمن الرحیم

رسول خدا(صلی الله علیه و آله):

اتحاد و احتماع باعث رحمت و اختلاف و تفرقه عامل عذاب و گرفتاری است.

اخلاق در قرآن:

و إذا لقوا الذین آمنوا قالوا آمنا و إذا خلا بعضهم إلی بعض قالوا أتحدثونهم بمافتح الله علیکم لیحاجوکم به عند ربکم أفلا تعقلون

وچون باکسانی که ایمان آورده اند برخورد کنند می گویند:ما ایمان آوردیم ووقتی با همدیگر خلوت می کنند می گویند چرا از آن چه خداوند بر شما گشوده است بر آنان حکایت می کنید تا از آنان به آن پروردگارتان بر ضد شما استدلال کنند؟آیا فکر نمی کنید؟

*آنهایی که منافق(اخلاقی) هستند سخنانشان مارا گول می زند،کاملا حواسمان باشد مثلا بعضی خیلی مهربان هستند و به همه کمک می کنند اما نماز نمی خوانند.آیا عقل سلیم می گوید به این شخص نزدیک شوید؟اگر با او دوست شویم هوای دل است.چرا؟چون مارا کمک می کند او را دوست داریم ولی حکم خدارا نقص می کند و نماز نمی خواند،حواسمان باشد این اشخاص چیزهایی را که می دانند یاد نمی دهند مؤدبانه کار می کنند مواظب باشیم جذب شان نشویم خداوند به ما عقل داده اند.

نیت خیر همراه با شریعت است که کمال می آفریند.

توجه به امراض نفس:

بدان ای عزیز!

که چنانچه از برای بدن،صحت و مرضی است،وعلاج و معالجی برای نفس انسان و روح آدمیزاده نیز صحت و مرض و سقم وسلامتی وعلاج و معالجی است. صحت و سلامت آن عبادت است از اعتدال در طریق انسانیت و مرض و سقم آن ،اعوجاج[1] از طریق و انحراف ازجاده انسانیت است.و اهمیت امراض نفسانیه،هزاران درجه بیش تر از امراض جسمانیه است .زیرا که غایت این امراض،منتهی می نماید انسان را به حلول موت،وهمین که مرگ آمد و توجه نفس ازبدن سلب شد ،تمام امراض جسمانیه وخلل های مادیه از او مرتفع شود،و هیج یک از آلام و اسقام بدنیه ،برای او باقی نماند،ولیکن اگر خدای نخواسته دارای نخواسته دارای امراض روحیه و اسقام نفسیه باشد،اول سلب توجه نفس ازبدن و حصول توجه به ملکوت خویش ،اول پیدایش امراض و اسقام آن است.

مطلع عشق

احترام به قرارداد زناشویی:

خانواده یک قرارداد است،یک امر طبیعی نیست که دوچیز رابه هم وصل کرده باشند.نه!یک قرار داد است.یک امر اعتباری است.ماندن او بسته به این است که طرفین قضیه وجامعه و قانون آن رامحترم بشمارند.اگر به آن بی عتنایی کردند،باقی نمی ماند.

 

درگاهِ جمال:


هر کجا پابنهی حُسن وی آنجا پیداست

هر کجا سر بنهی سجده گه آن زیبا است

همه سرگشته آن زلف چلیپای ویند

در غم هجر رخش،آن همه شور وغوغااست

جمله خوبان بَرِ حُسن تو سجود آوردند

این چه رنجی است که گنجینه پیر وبرناست؟

عاشقان،صدرنشینان جهان قدسند

سرفراز آنکه به درگاه جمال تو گداست

فارغ از ماومن است آنکه به کوی توخزید

غافل از هر دوجهان،کی به هوای من و ماست؟

بر کَن این خرقۀ آلوده و این بت بشکن

به در عشق فرودآی که آن قبله نماست

 

 

بارالها!

ما به امانت تو خیانت کردیم و فطرت الله را به تصرف شیطان پلید دادیم و از فطرت الهیه محجوب شدیم وترسم که کم کم با این سیر طبیعی و سلوک شیطانی ،از فطرت الهی یکسره بیرون آییم وخانه رایک جا به تصرف شیطان و جنود آن وجهل و جنود آن دهیم.

پروردگارا!

تو خود از ما دستگیری کن!ما طاقت مقاومت نداریم،مگر لطف تو دستی گیرد.إنک ذوالفضل العظیم.

صلی الله علیه وآله و سلم[1] بیماری

+ نوشته شده در  دوشنبه 16 فروردین1389ساعت 17:41  توسط یاس کبود  | 

عمری گذشت در غم هجران روی دوست


 

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام امیر مؤمنان علی –علیه السلام:

کینه ورزی عمل تفرقه و اختلاف (بین برادران دینی )است.

اخلاق در قرآن:

أفَتَطمَعونَ أن یُؤمِنُوا لَکُم وَقَد کَانَ فَریقٌ مِنهُم یَسمَعُونَ کَلامَ اللهِ ثُمَّ یَحرِفُونَه مِن بَعدِ مَا عَقَلوه وَهُم یَعلَمُونَ

آیا طمع داریدکه به شما ایمان بیاورند؟ا آنکه گروهی از آنان سخنان خدا را می شنیدند سپس آن را بعد ا ز فهمیدنش تحریف می کردند و خودشان هم می دانستند

.[1]

*ایمان بیاوریم به نحوی که برنگردیم و طوری نباشد که بگوییم به نظر من چنین و چنان ،ما کی هستیم  که از خودمان چیزی بگوییم یا عمل کنیم؟پس ولی فقیه و علمای اهل معرفت و دین چه می شوند؟(در مورد اطاعت از احکام دین و اخلاقیات تابع فرمایشات نامبردگان باشیم )

حیوانیت نفس:

ای وای به حال مااهل غفلت!

که تا آخر عمر از خواب بر نمی خیزیم،و در سُکر طبیعت باقی هستیم.بلکه هر روز بر مستی و غفلت ما می افزاید.جز مقام حیوانیت[2] و مَأکَل[3] و مَشرَب[4] و مَنکَح[5] آنها چیز دیگر نمی فهمیم،و هر چه می کنیم گر چه از منخ عبادات هم باشد از برای اداره بطن و فرج می کنیم.گمان کردی که نماز خلیل الرحمن،مثل نماز ما ودن؟خلیل عرض حاجت به جرئیل امین نفرمود .ماحاجات خود ار از شیطان –اگر گمان کنیم حاجت رواکن ایت-می طلبیم.ولی باز نا امید نباید شد.ممکن است پس از مدتی بیداری شب و انس و عادت به آن،خدای تعالی کم کم دستگیری فرماید،و بایک لطف خفی خلعت رحمت بر تو بپوشاند.ولی از سر عادت مجملا غافل مباش وهمه را به تجوید و قرائت و تصحیح ظاهر فقط مپرداز.

مطلع عشق:

فرصتی برا ی تجدید قوا:

در داخل خانواده است که مرد و زن_که زوجین هستند_می توانند تجدید قواکنند،می توانند همت خودشان را برای ادامه راه آماده کنند.می دانید که زندگی یک مبارزه است،کل زندگی عبارتست از یک مبارزه بلندمدت،مبارزه با عوامل طبیعی ،مبارزه با موانع اجتماعی،مبارزه با درون خود انسان که مبارزه با نفس است.دائم انسان در حال مبارزه است بدن انسان هم در حال مبارزه است .جسم انسان هم دائم دارد با عوامل مضر مبارزه می کند،قدرت این مبارزه وقتی در جسم باشد،جسم سالم است.در انسان ،این مبارزه باید صحیح ،منطقی ،در جهت درست،با رفتارهای صحیح و باابزارهای درست باشد.

این مبارزه گاهی یک استراحت و یک بار اندازی لازم دارد .این یک سفر ویک حرکت است.این نقطه استراحت،داخل خانواده است.

دریا و سراب:

مارا رها کنید در این رنج بی حساب

با قلب پاره پاره و با سینه ای کباب

عمری گذشت در غم هجران روی دوست

مرغم درون آتش وماهی برون آب

حالی نشد نصیبم از این رنج وزندگی

پیری رسید غرق بطالت،پس از شباب

از درس و بحث مدرسه ام حاصلی نشد

کی می توان رسید به دریا ازاین سراب

هر چه فرا گرفتم و هر چه ورق زدم

چیزی نبود غیر حجابی پس از حجاب

هان ای عزیز،فصل جوانی بهوش باش!

در پیری از تو هیچ نیاید به غیر خواب

این جاهلان که دعوی ارشاد می کنند

در خرقه شان به غیر "منم"تحفه ای میاب

ما عیب و نقص خویش وکمال وجمال غیر

 پنهان نموده ایم چو پپری پس خضاب

دم در نیار و دفتر بیهوده پاره کن

تا کی کلام بیهُده گفتار نا صواب

دیوان شعر امام(ره)

بار خدایا!

آیا شود که این دل محجوب و این قلب منکوس را به خود آری و این غافل فرو رفته در ظلمات طبیعت را به عالم نور کشانی و بت های دل را به دست قدرت خود درهم شکنی و غار تن را از پیش چشم فرو ریزی؟

صلی الله علیه و آله و سلم


۱.سوره مبارکه بقره -75

[2] توجه تام به دنیا و نفس داشتن است.

[3] شکم پرستی و پر خوری

[4] جای آب خوردنیا نیز به معنی ذوق ومیل هوای نفس هم می باشد

[5] زنان

+ نوشته شده در  یکشنبه 15 فروردین1389ساعت 7:14  توسط یاس کبود  | 

یاد رخ دلدار ودل خواب کجا؟

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام امیر مؤمنان علی (علیه السلام):

به خدا سوگند،بین خواسته های شما جدایی نیفکنده جز خباثت و آلودگی (اخلاقی)و درونی شما.[1]

اخلاق درقرآن:

ثّم قَسَت قلوبکم من بعد ذلک فهی کالحجارةأو أشد قسوةوإن من الحجارة لما یتفجر منه الانهار و إن منها لما یشقق فیخرج منه الماء و إن منها لما یهبط من خشیةالله و ماالله بغافل عماتعملون

پس دل های شما بعد ا زاین واقعه سخت گردید ،همانند سنگ یا سخت تر از آن چرا که برخی سنگ ها ،جویهایی بیرون می زند و پاره های از آنها می شکافد و آب از آن خارج می شود و برخی از آنها از بیم خدا فرو می ریزد و خدا از آن  چه می کنید غافل نیست.[2]

تفکر کردن:

پس ای انسان ظلوم و جهول!

که به خود ظلم کنی وبه اولیای نعم خود که جان و مال و راحت خود را در راه هدایت تو فدا کردند،وبا أشّد مصیبت ها و ابتلاء[ات]کشته شدند،و زن و فرزند آنها اسیر و دستگیر شد همه درراه هدایت و نجات تو،در عوض آنکه تشکر از زحمات آنها کنی و پاس مراحم آنها را نگاه داری،چنین ظلم فاحشی کنی و گمان کنی که فقط ظلم به نفس کردی.قدری ازخواب غفلت بیدار شو و پیش نفس خود خجلت بکش،و بگذار آنها را باهمان ظلم هایی که از أعدای دین دیدند.دیگر تو که دعوی دوستی می کنی به آنها ،ظلم مکن که ظلم از دوست و مدعیِ دوستی ناگوارتر است و زشت تر.

مطلع عشق:

خانواده آرامتر با بهره وری بیشتر:

هرانسانی_هم زن و هم مرد_درطول زندگی ،در شبانه روز مشکلاتی دارد و باپیش آمدها و حوادثی مواجه است.این حوادث اعصاب را می کوبد و خسته می کند.انسانها رادچار ناآرامی و سراسیمگی می کند.وقتی وارد محیط خانواده شد،این محیط امن و امان به او تجدید قوا می بخشد.اوراآماده یک روز دیگر و یک شبانه روز دیگر می کند.خانواده برای تنظیم زندگی انسان خیلی مهم است. البته خانواده باید خوب اداره بشود،باید سالم اداره بشود. این بهره ای که مرد وزن ازاین خانواده آرام می برند،بهره کاری آنها را در بیرون خانواده بالا می برد،به آن اهمیت و ارزش می دهد،آن رابا ارزش و باکیفیت می کند.

فرصت ازدواج و آرام گرفتن در یک مجموعه خانواده،یکی از فرصتهای مهم زندگی برای مرد و زن است .این یک وسیله آسایش ،آرامش روحی ،وسیله دلگرم شدن به تداوم فعالیت زندگی است،وسیله تسلی،وسیله پیداکردن یک غمخوار نزدیک است ،که برای انسان در طول زندگی بسیار لازم است.

دل خواب :

چشم تو و خورشید جهانتاب کجا؟

یاد رخ دلدار ودل خواب کجا؟

بااین تنِ خاکی ملکوتی نشوی

ای دوست ،تراب و رَبُ الاَرباب کجا؟

دیوان شعر امام خمینی(ره)

بارالها!

شهیدان مارا که دلباخته تو بوده اند به جوار خود بپذیر ودر صف اولیای خود قرار ده...وبه همه ماقصد خالص لطف کن وازشَرّ شیطان ونفس اماره نجات ده.

صلی الله علیه وآله و سلم[1] اتحاد اسلامی –الیاس محمد بیگی

[2] سوره مبارکه بقره -74

+ نوشته شده در  شنبه 14 فروردین1389ساعت 5:26  توسط یاس کبود  | 

چه کنیم که به حقیقت برسیم؟

                                بسم الله الرحمن الرحیم

مولایمان حضرت امام حجت بن الحسن(علیه السلام):

از نابینایی پس از بینایی ،و ازگمراهی پس از هدایت،و از رفتار هلاکت بار و فتنه های نابود کنند ،به خدا پناه می برم.[1]

                        عَزیزٌ عَلَیّ اَن تُحیطَ بِکَ دُونیَ البَلوی...[2]

اخلاق در قرآن:

قالوا ادع لنا ربک یبین لنا ما هی أن البقر تشابه علینا و إنا إن شاءالله لمهتدون

گفتند وی می فرماید در حقیقت آن ماده گاوی است که نه رام است تا زمین راشخم زند ونه کشتزار راآبیاری کند،بی نقص است و هیچ لکه ای در آن نیست گفتند:اینک سخن درست آوردی. پس آن را سر بریدند و چیزی نمانده بود که نکنند.[3]

چه فایده دارد که مرتبا کسی را اذیت کنیم و ایرادهای باصطلاح بنی اسرائیلی بگیریم و و قت اورا بگیریم و آن وقت هم معلوم نباشد که آیا عمل می کینم یا نمی کنیم.

سوال می شود در راه تزکیه نفس چه کنیم که به حقیقت برسیم؟جواب داده می شود باید تابع مطلق استاد کامل و اصلی باشیم که در این را ه به او کمک کند

 ان اشاءالله بی چون و چرا در اجرای اوامر الهی .

ما در این راه حکم خدا را از  هر کس که شنیدیم سریع بپذیریم و به آن عمل کنیم.

قدر علمای اهل اخلاق و معرفت را نمی دانیم در زمان زنده بودنشان از ایشان بهره نمی بریم ووقتی از دنیا رفتند افسوس می خوریم،باید بدانیم که البته درهر زمان اولیا به اذن خدا وجوددارد ولی شناخت او بسیار مشکل است پس اگر شخص مورد نظر از نظر علم معرفتی و اخلاقی در دسترس ما ن داریم ان شاءالله نهایت بهره را سعی کنیم از او ببریم.

 حضرت امام علی _علیه السلام_می فرمایند:

کسی که تورا به اصلاح نفست فرمان دهد،سزاوارترین کسی است که از او اطاعت کنی .

ان شاءالله  که خداوند با فضل خودشان دستمان را بگیرند.

مسئولیت شیعیان:

پس ای برادر من!

اگر تو خود را از متابعان آن حضرت [رسول اکرم-صلی اله علیه و آله]می دانی ،و مورد مأموریت آن ذات مقدس ،بیا و نگذار آن بزرگوار در این مأموریت،خجل و شرمسار شود به واسطه کار زشت و عمل ناهنجار تو.تو خود ملاحظه کن اگر اولاد یا سایر بستگان تو کارهای زشت نامناسب کنند که با شؤون تو مخالف باشد ،چه قدر پیش مردم خجل و سر شکسته می شوی .

بدان که رسول اکرم _صلی الله علیه وآله _وامیر المؤمنین_علیه السلام_پدر حقیقی امت اند به نص خود آن بزرگوار که فرمود:"انا و علی ابوا هذه الامة."یعنی من وعلی دو پدر این امتیم.و اگر ما را در محضر ربوبیت حاضر کنند و حساب کشند در مقابل روی آن بزرگواران و از ما جز زشتی و بدی در نامه عمل نباشد به آن بزرگوارها سخت می گذرد و و آنها در محضر  حق تعالی و ملائکه و انبیاءشرمسار شوند، پس ما چه ظلمی بزرگ کردیم که به آنها و به چه مصیبتی مبتلا  شدیم و خدای تعالی با ما چه معامله خواهد کرد؟

مطلع عشق:

انسان که ماشین نیست!

وقتی که زن و شوهر در پایان کار روزانه یا در وسط روز بهم می رسند،و همدیگر را می بینند،هر دو از هم توقع دارند که توانسته باشند محیط را شاد،سر زنده ،قابل زیست و رفع کننده خستگی ساخته باشند.این توقع بجایی است و اگر چنانچه بتوانید این کاررا بکنید،زندگی شیرین می شود.

انسان در تلاطمهای زندگی که ناشی ازبرخوردهای ناگزیر است،به دنبال یک فرصت می گردد تا به آن پناه برد. اگر یک زوج باشند ،در این تلاطمها به یکدیگر پناه می برند،زن به شوهرش پناه می برد و شوهر هم به زنش پناه می برد.مرد در کشاکش زندگی مردانه خود،احتیاج به یک لحظه آرامشی دارد تا بتواند راه را ادامه بدهد.آن لحظه آرامش کِی است؟همان وقتی است که او در محیط سر شار از محبت و عطوفت خانوادگی خودش قرار می گیرد .باهمسرخودش که به او عشق می ورزد ،با اوست،در کنار اوست و بااو احساس یگانگی می کند.وقتی باهمسر خود مواجه می شود،این همان لحظه آسایش و آرامش است.

زن هم در کشاکش زندگی زنانه خود،با بحرانها و باتلاطمهایی مواجه می شود.چه در محیط بیرون از خانه مشغول تلاش و فعالیت و کارهای گوناگون سیاسی،اجتماعی و...باشد یادر داخل خانه مشغول باشد که زحمت و اهمیتش کمتر از کار بیرون نیست.حالا زن در این کشاکش به تلاطمهایی برخورد می کند و چون روح او ظریفتر است،بیشتر به آرامش ،به آسایش،به تکیه کردن به یک شخص مطمئن احتیاح دارد.اوکیست؟او شوهر است.

انسان که ماشین نیست،انسان روح  است،انسان معنویت است،انسان عواطف و احساسات است.حالا می خواهد آرامش پیدا کند.این آرامش کجاست؟محیط خانواده است.

محیط خانواده ،محیط آرامش است وباید محیط آرامش باشد.این عاطفه ای که درزن ومرد نسبت به هم وجود دارد،به این آرامش درونی کمک می کند .این سکونت،این آرامش ،به معنای آرامش در مقابل حرکت نیست،حرکت خوب است؛ این به معنای آرامش در مقابل تلاطم است. انسان گاهی در زندگی اش دچار تلاطم می شود.همسر،یک آرامشی به انسان می دهد که متلاطم نباشد.این در صورتی است که فضای خانه ،فضای متلاطمی نباشد.

الهی!

جنود عقل ورحمان رادر باطن قلب مابر جنود جهل وشیطان غلبه ده وخرگاه معرفت خود رادر بسیط روح مابپایدار و چشم امید مارا ازغیر خود کور فرما وبه خود ومعارف خویش روشنی بخش ودست تصرف شیطان وجنود او را ازمملکت باطن ماقطع کن و آن رابه تصرف خود آور و مارا به عنایات خاصه و معارف مخصوصه خودمزید اختصاص ده و دست وسیله مارا ازدامن پر شرف و فضیلت محمد_صلی الله علیه وآله _و اهل بیت او کوتاه نفرما ونور مقدس آنان را به ما مشفوع و شفاعت آنها را مرزوق فرما ،انک ذو فضل عظیم.

                                       صلی الله علیه و آله و سلم

 

 [1] یار غائب-سید اکبر موسوی

[2] دعای ندبه _سخت است بر من اینکه تو تنها گرفتار باشی و بلا بر تو احاطه کند...

[3] سوره مبارکه بقره_70

+ نوشته شده در  جمعه 13 فروردین1389ساعت 9:1  توسط یاس کبود  | 

اجرای احکام بدون چون وچرا

                                    بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام باقر (علیه السلام):

بدان که همدلی و الفت با مردم عنایتی الهی و جدایی و عداوت با آنان از وسوسه شیطانی است.

اخلاق در قرآن :

قَالوا ادعُ لَنَارَبَّکَ یُبَیِّن لَّنا مَا لَونُهَا قَالَ إنّهُ یَقُولُ إنّهَا بَقَرَةٌصَفرَاءفَاقِعٌ لّونُهَا تَسُّرُ النّاظِرِینَ

از پروردگارت بخواه تا بر ما روشن سازد که رنگش چگونه است؟گفت:وی می فرماید آن ماده گاوی است زرد یکدست وخالص که رنگش بینندگان را شاد می کند.

گاهی باید کاری راانجام داد وکار دیگری رانه.ان شاءالله هیچ سوال و جوابی ضد احکام الهی پرسیده نشود و پرسش های متعدد(شبهه ناک)،در این موارد مطرح نگردد درغیر این صورت در شک و شبهه ایم و عاشق نخواهیم بود.[عاشق خداوند بدون چون وچرا احکام الهی را اجرا می کند.]

افرون طلبی های نفس:

ای عزیز!

بدان که خواهش وتمنای نفس منتهی نشود به جایی،و به آخر نرسد اشتهای آن.اگر انسان یک قدم دنبال آن بردارد،مجبورشود پس از آن چند قدم بردارد و اگر با یکی ازهواهای آن همراهی کند ناچار شود با چندین تمنای آن همراهی کند.اگر یک در به روی خواهش نفس باز کنی،لابدی که درهای بسیاری به روی آن باز کنی.یک وقت به واسطه یک متابعت نفس به چندین مفاسد،و ازآن به هزاران مهالک مبتلا شوی .تا آنکه خدای نخواسته دردم آخر جمیع راه حق را بر تومنسدّکند.چنانچه خدای تعالی در نص کتاب کریم از آن خبر داده است.

مطلع عشق:

خانواه سالم،آرامش افراد:

نگرش اسلام به خانواده،نگرشی درست،نگرشی اصیل ویک نگاه همراه بااهتمام است که خانواده اصل قرار داده شده و به هم زدن بنیان خانواده یااشفته نمودن آن جزءبدترین کارهاست.

خانواده در اسلام یعنی محل سکونت دو انسان ،محل آرامش روانی دو انسان،محل انس دو انسان با یکدیگر ،محل تکامل یک نفر به وسیله یک نفر دیگر ،آنجایی که انسان درآن صفا می یابد،راحتی روانی می یابد،این محیط خانواده است .کانون خانواده در اسلام اینقدر اهمیت دارد.

اسلام در بیان قرآن،در چند جا،این آفرینش زن مرد وهمزیستی اینها ودر نهایت زوجیت آنها را برای آرامش و سکن برای زن ومرد شناخته است.

در قرآن،آیه "وجعل منها زوجها لیسکن الیها "آمده است ودو جا در قرآن،تعبیر سکن_تا آن جایی که من یادم هست_وجود دارد.خدای متعال،زوج آدمی را از جنس او قرار داد ،زوج زن را ،زوج مرد را از جنس خود او قرار داده،لیسکن الیها" تا اینکه آدمی بتواند_چه مرد وچه زن_در کنار شوهر یا همسر،احساس آرامش کند.

این آرامش ،سکونت و نجات از تلاطمهای روحی واظطرابهای زندگی است ومیدان زندگی،میدان مبارزه است وانسان در او دائما در معرض نوعی اظطراب است ،این بسیار چیز مهمی است.اگر این آرامش و سکونت به نحو صحیحی تحقق پیدا کند،زندگی سعادتمندانه می شود،زن خوشبخت می شود،مرد خوشبخت می شود،بچه ایی که در این خانه متولد می شوند و پرورش می یابند،بدون عقده رشد خواهند یافت وخوشبخت خواهند شد.یعنی از این جهت،زمینه برای خوشبختی همه اینها فراهم است.

لب دوست:

گرچه از هر دوجهان هیچ نشد حاصل ما

غم نباشد،چو بود مهر تو اندر دل ما

حاصل کون ومکان،جمله زعکس رخ توست

پس همین بس که همه کون و مکان حاصل ما

جمله اسرار نهان است درون لب دوست

لب گشا!پرده بر انداز از ین مشکل ما

یا بکُش یا بِرَهان زین قفسِ تنگ،مرا

یا برون ساز زدل،این هوسِ باطل ما

لایق طُوف حریم تو نبودیم اگر

از چه رو پس ز محبت بسرشتی گل ما؟

(دیوان شعر حضرت امام خمینی(ره))

دعا:

خداوندهمه مارا توفیق شناخت وظیفه عنایت فرماید.

دست گناهکارمان را به سوی خداوند بخشنده بلند می کنیم واز درگاه مقدسش عاجزانه استدعا می کنیم که مارا لحظه ای به خود وامگذارد و سایه عنایت خود را بر سر مسلمین جهان بویژه ملت ایران مستدام بدارد.

                                      صلی الله علیه وآله و سلم

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 12 فروردین1389ساعت 6:4  توسط یاس کبود  | 

ما همه موج و تودریای جمالی ای دوست

                                     بسم الله الرحمن الرحیم

رسول خدا (صلی الله علیه وآله ):

به جماعت و یکپارچگی روی آورید و از تفرقه و پراکندگی بپرهیزید.[1]

                          ما همه موج و تو دریای جمالی ای دوست

                           موج ،دریاست ،عجب آنکه نباشد دریا[2]

اخلاق در قرآن:

قالوا ادعلنا ربک یبین لانا ما هی قلا أنه یقول أنها بقرةلافارض و لابکر عوان بین ذلک فافعلوا ماتؤمرون

پروردگارت رابرای ما بخوان تابرما روشن سازد که آن چگونه گاوی است؟گفت وی می فرماید:آن ماده گاوی است نه پیر ونه خرد سال بلکه میان سالی است بین این دو،پس آن چه را مأمورید به جای آرید.[3]

آیاتی که متشابه است از همین قبیل کشتن گاو و خصوصیات آن،باید برای ما درس باشد که حرف گوش کنیم و چون چرا نکنیم و این دلیل زیرکی سالک است که تابع مطلق(احکام خداوند )باشد.

و ای مدعی زهد و اخلاص!

اگر تو مخلص هستی و برای خدا و دار کرامت او،زهد از مشتهیات دنیا می کنی،چه شده است که از مدح وثنای مردم که فلان اهل صلاح وسداد است،این قدر خوشحال می شوی و در دل غنج ودلال می کنی؟و برای همنشینی بااهل دنیا و زخارف آن جان می دهی،واز فقراء ومساکین فرار می کنی؟ پس بدان که این زهد واخلاص،حقیقی نیست.زهد از دنیا برای دنیا است و قلبت خالص از برای حق نیست،ودر دعوای خودکاذبی واز دورویان ومنافقانی.

مطلع عشق:

خانواده سالم،انتقال فرهنگ:

انتقال فرهنگها و تمدنها وحفظ اصول وعناصر اصلی یک تمدن ویک فرهنگ در یک جامعه و انتقالش به نسلهای پی در پی ،به برکت خانواده انجام می گیرد.

اساس ازدواج ومهمترین مصلحت ازدواج،عبارتست از تشکیل خانواده.علت هم این است که اگر خانواده سالمی در یک جامعه ای وجود داشته باشد،آن جامعه سالم خواهد شد ومواریث فرهنگی خودش رابه صورت صحیح منتقل خواهد کرد ودر آن جامعه تربیت کودکان به بهترین وجه صورت می پذیرد .لذاست که در آن کشورها وجوامعی که خانواده دچار اختلال می شود معمولا اختلالات فرهنگی_اخلاقی به وجود می آید.

اگر نسلها بخواهندفرآورده های ذهنی وفکری خود رابه نسلهای بعدی منتقل کنند وجامعه از گذشته خودش بخواهد سود ببرد،این فقط با خانواده ممکن است ودر محیط خانواده است که اول بار،همه هویت و شخصیت یک انسان براساس فرهنگ آن جامعه شکل می گیرد واین پدر و مادرندکه به طور غیر مستقیم و بدون اینکه تحمیلی باشد ،بدون اینکه خود آنها تصنعی به کار ببرند،بطور طبیعی محتوای ذهن و فکر وعمل و معلومات و اعتقادات و مقدسات و اینها رابه نسل بعدی منتقل می کنند.

بارالها!

عنایت خود را از مادریغ مدار و ناموس دهر وولی عصر ارواحنا فداه را از ماراضی فرما ومارا از نور هدایت خود همیشه بهره مندنما."انک مجیب قریب".

                              صلی الله علیه وآله وسلم

 [1] اتحاد اسلامی –الیاس محمد بیگی

[2] حضرت امام خمینی (ره)

[3] سوزه مبارکه بقره -68

+ نوشته شده در  چهارشنبه 11 فروردین1389ساعت 2:48  توسط یاس کبود  | 

همه آیات قرآن مهم است

                                           بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام صادق (علیه السلام):

به خدا سوگنددو نفر ازشیعیان ما به عنوان قهر و کینه توزی ازهم  جدا نشوند جز این که از یکی آن دو(که باعث جدایی شد ه است )بیزاری جویم و او را لعنت نمایم.

 

اخلاق در قرآن:

وإذ قال موسی لقومه إن الله یإمرکم أن تذبحوا بقره قالوا أتتخذنا هزوا قال أعوذ بالله أن أکون من الجاهلین

و هنگامی که موسی به قوم خود گفت: خدا به شما زمان می دهد که ماده گاوی را سر ببرید،گفتند:آیا ما رابه ریشخندمی گیری ؟گفت: پناه می برم به خدا که مبادا ازجاهلان باشم.[1]

همه آیات قرآن مهم است وباید روی همه آنها تدبر داشته باشیم.چون وچرا هاراکنار گذاشته وتابع مطلق احکام الهی باشیم، وقت مان راصرف سوالات شبهه ناک نکنیم زیرا ما فقط وظیفه داریم بندگی کنیم و بپرسیم چه کنیم گناه نکنیم و چه کاری را انجام بدهیم یاندهیم وسعی شود سوالات وقت گیر و طولانی نداشته باشیم.دل که آماده نیست ،چون و چرا پیش می آید.

نفاق و دورویی:

ای مدعی ایمان وخضوع قلب!

دربارگاه ذوالجلال اگر تو به کلمه توحید ایمان داری و قلبت یکی پرست و یکی طلب است،و الوهیت را جز برای ذات خدای تعالی ثابت ندانی ،اگر قلبت موافق با ظاهرت است و باطنت موافق با دعویت است،چه شده است که برای اهل دنیا این قدر قلبت خاضع است؟چرا پرستش آن ها را می کنی؟جز این است که آن ها را مؤثر در این عالم می دانی،و اراده آن ها را نافذ وزر و زور را مؤثر می دانی ؟چیزی را که کار کن در این عالم نمی دانی ،اراده حق تعالی است.پیش تمام اسباب ظاهری،خاضعی و از مؤثر حقیقی و مسبب  جمیع اسباب غافل.با همه حال دعوی ایمان به کلمه توحید می کنی!پس تو نیز از زمره مؤمنان خارج ودر سلک منافقان ودو زبانان محشوری.

مطلع عشق:

مختصات خانواده خوب:

خانواده خوب یعنی ،زن وشوهری که با هم مهربان باشند،با وفا و صمیمی باشند و به یکدیگر محبت و عشق بورزند،رعایت همدیگر رابکنند،مصالح همدیگر را گرامی و مهم بدارند،این در درجه اول.

بعد ،اولادی که در آن خانواده به وجود می آید ،نسبت به او احساس مسئولیت کنند،بخواهند او رااز لحاظ مادی و معنوی سالم بزرگ کنند .بخواهند ازلحاظ مادی و معنوی او را به سلامت برسانند،چیزهایی به او یاد بدهند؛ به چیزهایی او را وادار کنند،از چیزهایی او راباز دارند و صفات خوبی را در او تزریق کنند. یک چنین خانواده ای خوب تربیت می شوند،با صفات خوب بزرگ می شوند. با شجاعت،بااستقلال عقل ،با فکر ،با احساس مسئولیت ،با احساس محبت ،با جرئت ، جرئت تصمیم گیری ،با خیر خواهی _نه بدخواهی _با نجابت،خب وقتی مردم جامعه ای این خصوصیات را داشته باشد،یعنی خیرخواه و نجیب و شجاع و عاقل و متفکر باشند و قدرت اقدام داشته باشند،این جامعه دیگر روی بدبختی را نخواهد دید.

دریای جمال:

سر زلفت به کناری زن و رخسار گشا

تا جهان محو شود،خرقه کشد سوی فنا

به سر کوی تو ای قبلۀ دل ،راهی نیست

ورنه هرگز نشوم راهی وادی "منا"

 از صفای گل روی تو هر ان کس برخورد

بَر کَند دل زحریم و نکند رو به " صفا"

طاق ابروی تو محراب کجا ؟

ملحد و عارف ودریش وخراباتی ومست

همه در امر تو هستند وتو فرانفرما

خرقۀ صوفی و جام می شمشیر جهاد

قبله گاهی تو و این جمله ،همه قبله نما

رسم آیا به وصال تو که در جان منی؟

هجر روی تو که در جان منی،نیست روا

 

خداوندا!

تو مصلح عباد ودارای قلوب هستی ُوجود جمیع موجودات در ید قدرت توست و قلوب بندگان در تحت نفوذ اراده تامه تو.ما مالک خود ونفع وضرر وموت وحیات خویشتن نیستیم،تو قلوب مظلمه ودلهای با کدورت مارا به نور افاضه خود روشن فرما ومفاسد مارا به فضل وعنایت خود اصلاح فرما و دستگیری از این ضعفای بیچاره بنما.

 

                                      صلی الله علیه و آله و سلم  

 [1] سوره مبارکه بقره-67

+ نوشته شده در  سه شنبه 10 فروردین1389ساعت 11:9  توسط یاس کبود  | 

ای عزیز مدعی اسلام!

                                                 بسم الله الرحمن الرحیم

رسول خدا (صلی الله علیه وآله):

کسی که داد خواهی مسلمانی را بشنود و به فریادش نرسد مسلمان نیست.

اخلاق در قرآن :

فجعلناها نکالا لما بین یدیها و ماخلفها و موعظةللمتقین

و ما آن عقوبت رابرای حاضران ونسل های پس از آن؛عبرتی،و برا ی پرهیزگاران پندی قرار دادیم.[1]

با توجه به آیه 65 که خداوند می فرمایند:"گفتیم بوزینه شوید"،این مسخ شدن است.

حضرت امام صادق _علیه السلام_در مورد آیه" کسانی از بنی اسرائیل که کافر شدند به زبان داوود و عیسی بن مریم _علیه السلام_نفرین شدند"،بانفرین حضرت داوود_علیه السلام_به خوک تبدیل شدندو بانفرین حضرت عیسی بن مریم _علیه السلام_ به بوزینه.[2]

وظایف مسلمانی:

ای عزیز مدعی اسلام!

در حدیث شریف کافی ازحضرت رسول_صلی الله علیه وآله _منقول است:"المسلم من سلم المسلمون من لسانه و یده"مسلمان،کسی است که مسلمانان سالم باشند از دست و زبان او. چه شده است که من و تو به اندازه که قدرت داشته باشیم و دستمان برسد ،آزار زیر دستان راروا می داریم،و ازایذاءوظلم به آنها مضایقه نداریم،و اگر با دست نتوانستیم آزارشان کنیم،باتیغ زبان در حضور آنها و گرنه در غیاب،اشتغال به کشف أسرار و هتک أستار آنها پیدا می کنیم و به تهمت و غیبتشان می پردازیم.پس ما که مسلمانان ،از دست و زبامان سالم نیستند،دعوی اسلامیتمان مخالف با حقیقت ،وقلبمان مخالف با عَلَنِمان ،پس در زمره منافقان ودورویانیم.

مطلع عشق:

نسلهای بی حفاظ:

خانواده بنیاد بسیار مهم و حایز اهمیتی است.فایده خانواده در تربیت نسل بشر وایجاد انسانهای سالم ا ز لحاظ معنوی وفکری وروانی یک فایده منحصر به فردی است.هیچ چیز جای خانواده رانمی گیرد...وقتی نظام خانواده وجود داشته باشد،این میلیاردها انسان،هر کدامشان دو موکل و دو پرستار ویژه داند که هیچ چیز جای آن دو پرستار را نمی گیرد.خانواده یک محیط امنی است که در آن چه فرزندان وچه خود پدر ومادر می توانند روح و فکر وذهن خود رادر این محیط امن وقابل اعتماد،سالم نگهدارندورشد بدهند.وقتی خانواده سست شد،نسلهایی که همین طور پشت سر هم می آیند،بی حفاظ اند.

انسان برای تربیت است؛انسان برای هدایت و تعالی و کمال است. این نمی شود مگر در یک محیط امن؛محیطی که در آن عقده به وجود نیاید،انسان اشباع بشود،در آن تعلیمات هر نسلی به نسل بعد منعکس بشود و از کودکی یک انسان تحت تعلیم صحیح،روان،طبیعی و فطری دو معلم که نسبت به او از همه انسانهای عالم مهربان ترند یعنی پدر ومادر قرار بگیرد.

اگر خانواده ای در جامعه نباشد،همه تربیتهای بشری وهمه نیازهای روحی آنها ناکام خواهد ماند زیرا طبیعت وساخت بشری این گونه است که جز در آغوش خانواده و در محیط خانواده ودر آغوش پدر ومادر آن تربیت سالم و کامل و بی عیب و بی عقده وآن بالندگی لازم روحی پیدا نخواهد شد.انسان زمانی از لحاظ روحی وعاطفی ،صحیح و سالم وکامل بارخواهد آمد که درخانواده بار بیاید ودر خانواده تربیت شود.اگر محیط زندگی آرام ومناسبی در خانواده حکم فرما باشد،می توان خاطر جمع شدکه فرزندان از لحاظ ساختار عاطفی و روانی سالم هستند.

در خانواده،سه دسته انسان اصلاح می شوند،یکی مردها که پدران این خانواده هستند،یکی زنها که مادران این خانواده اند ودیگر کودکان که نسل بعدی این جامعه هستند.

شرح جلوه :

دیده ای نیست نبیند رخ زیبای تو را

نیست گوشی که همی نشنود آوای تو را

هیچ دستی نشود جز بَرِ خوانِ تو دراز

کس نجوید به جهان جز اثر پای تورا

رهروعشقم واز خرقه ومسندبیزار

به دو عالم ندهم روی دل آرای تو را

قامت سرو قدان رابه پشیزی نخرد

آنکه در خواب ببیند قد رعنای تو را 

به کجا روی نماید که تواش قبله نه ای؟

آنکه جوید به حرم،منزل ومأوای تورا

همه حا منزل عشق است،که یارم همه جاست

کور دل آنکه نیابد به جهان،جای تو را

با که گویم که ندیده است و نبیند به جهان

جز خم ابرو و جز زلف چلیپای تو را

دکه علم وخرد بست،در عشق گشود

آنکه می داشت به سر علت سودای تو را

بشکنم این قلم و پاره کنم این دفتر

نتوان شرح کنم جلو والای تو را[3]

محبوبا!

اکنون که ازتو دوریم و ازجمال جمیلت مهجور،مگر آنکه دست کریمانه ات تصرفی کند وحجاب های ضخیم را از میان بردارد تادر بقیه عمر جبران ما سبق گردد.

                                         صلی الله علیه وآله وسلم[1] سوره مبارکه بقره-66

[2] الکافی 2/29/1-میزان الحکمه ج11حکمت18903

[3] دیوان شعر حضرت امام خمینی (ره)

+ نوشته شده در  دوشنبه 9 فروردین1389ساعت 5:52  توسط یاس کبود  | 

هر کس چگونه محشور می شود؟

                                     بسم الله الرحمن الرحیم

رسول خدا(صلی الله علیه وآله):

هدیه دادن (به برادران دینی)محبت و دوستی به جای گذارد واخوت وبرادری را  پایدار سازد و کینه توزی رابراندازد.[1]

اخلاق در قرآن:

ولقد علمتم الذین اعتدوا منکم فی السبت فقلنا لهم کونوا قردة خاسئین

وکسانی از شما را که روز شنبه از[فرمان خدا] تجاوز کردند نیک شناختید، پس ایشان را گفتیم:"بوزینگانی باشید طرد شده".

*پیامبر گرامی اسلام می فرمایند:

"المجالسه موثره".همنشینی مؤثر است.[2]

کسی که گناه علنی می کند،انسان وقتی نزد او می رود بی اختیار ناراحت می شود.مثلا زنی بسیار زیبا است ولی بااعمال باطنیِ خلاف حکم خداوند.وقتی با او برخورد می کنیم ناراحتیم،این همان روح ماست که آلودگی ها را احساس می کند وناراحت است در حالی که ظاهرا با یک انسان طرف هستیم آن دنیا هم یکدیگر راباهیئت واقعی خود می بیند که هر کس چگونه محشور می شود.[3]

ترک دورویی:

بدان ای عزیز!

که یکی ازمراتب نفاق ودورویی و دوزبانی،نفاق با خداوند متعالی ودورویی کردن بامالک الملوک وولیّ النعم است که ما در این عالم مبتلای به آن هستیم واز آن غافلیم،وپرده های ضخیم جهل ونادانی وحجابهای ظلمانی وخودخواهی وحب دنیا ونفس به طوری آن را به ما مستور کرده،که بعید است تاپس از کشف سرائر(پرده ها) ورفع حُجُب(حجاب ها) وکوچ کردن از عالم طبیعت و رخت بستن از دار غرور ونشأه غفلت انگیز برآن تنبه پیداکنیم.اکنون به خواب غفلت فرو رفته و سُکر طبیعت ومستی هوی وهوس ما را گرفته وتمام زشتی ها واخلاق واعمال واطوار فاسده را در نظر ماجلوه می دهدویک وقت هم که از خواب بیدار شویم و ازاین مستی و سرگرمی به خود آییم،کاراز دست رفته ودر زمره منافقان ودورو و دو زبانان محشور شده با دو زبان از آتش یا دو صورت مشوّه زشت محشور شویم این دورویی چنان است که من و تو درتمام مدت عمر،اظهار کلمه توحید ودعوی اسلام و ایمان،بلکه محبت و  محبوبیت می کنیم،هر کدام هر قدر اشتهار داریم،دعوی می کنیم...

مطلع عشق:

جامعۀ بی خانواده،خاستگاه مشکلات روانی:

جامعۀ بی خانواده جامعۀآشفته ای است،جامعۀنامطمئنی است.جامعه ای است که در آن مواریث فرهنگی و فکری و عقاید نسلها به یکدیگر آسان منتقل نمی شود.جامعه ای که در آن تربیت انسان به راحتی وروانی صورت نمی گیرد.اگر جامعه ای خانواده نداشته باشد یا خانواده در آن متزلزل باشد،انسان در بهترین پرورشگاه های خود پرورش پیدا نخواهد کرد.

خانواده که نبود،نوجوان نیست،کودک نیست،انسان نیست،مرد وزن صالح نیست،اخلاق نیست،انتقال تجربیات مثبت وخوب وبا ارزش نسل گذشته نیست.

خانواده که نبود،مرکز تولید ایمان ودین باوری دیگر نیست.جوامعی که در آن خانواده سست وبی بنیاد است یا خانواده اصلا تشکیل نمی شود یا کم تشکیل می شود،یا اگر تشکیل شد متزلزل است ودر معرض نابودی و فناست ،در این جوامع مشکلات روانی وعصبی بسیار بیشتر از آن جوامعی است که در آنها خانواده هایی مستقر هستند وزن ومرد به یک نقطه وکانونی متصلند.

جان جهان:

به تودل بستم وغیر تو کسی نیست مرا

جز تو ای جان جهان،دادرسی نیست مرا

عاشق روی توام،ای گل بی مثل ومثال

به خدا،غیر تو هرگز هوسی نیست مرا

با تو هستم،ز تو هرگز نشدم دور؛ولی

چه توان کرد که بانگ جرسی نیست مرا

پرده از روی بینداز ،به جان تو قسم

غیر دیدار رخت ملتمسی نیست مرا

گر نباشی برم ای پردگی هر جایی

ارزش قدس چو بال مگسی نیست مرا

مده از جنت واز حور وقصورم خبری

جز رخ دوست نظر سوی کسی نیست مرا[4]

خداوندا!

تو خود مارا به نور هدایتت دستگیری فرما و از این خواب سنگین بیدار فرما وبه عالم غیب ونور ودار بهجت وسرور وخلوت انس ومحفل خاص دعوت کن.

                                     صلی الله علیه وآله و سلم

 [1] اتحاد اسلامی –الیاس محمد بیگی

[2] شرح زیارت جامعه کبیره-ج1-ص7-سید مجتبی حسینی

[3] رجوع به حدیث آیه 58

[4] دیوان شعر حضرت امام خمینی(ره)

+ نوشته شده در  یکشنبه 8 فروردین1389ساعت 14:27  توسط یاس کبود  | 

هر لحظه عمرمان در نعمت هستیم

                                     بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

حضرت محمد(صلی الله علیه وآله):

آیا راهنمایی نکنم شما را بر کاری که انجام دادن آن ایجاد محبت وهمدلی بین شما نماید؟

به یکدیگر آشکار ورسا سلام کنید[تا دوستی و مهرورزی بینتان حاکم باشد].[1]

اخلاق درقرآن:

ثم تولیتم من بعد ذلک فلولا فضل الله علیکم ورحمته لکنتم من الخاسرین

سپس شما از بعد از آن پیمان روی گردان شدید واگر فضل خدا و رحمت او بر شما نبود مسلماً از زیانکاران بودید.[2]

هر لحظه عمرمان در نعمت هستیم مبادا گله کنیم هنوز خیلی چیزها رانداریم اگر وقتی که می خواهیم از دنیا برویم درحال گناه باشیم،چگونه از دنیارفته ایم؟

حیله های شیطان:

ای برادر من!

این امور را تعویق نینداز که تعویق انداختنی نیست.چه قدر آدم های صحیح و سالم،با موت ناگهانی از این دنیا رفتند وندانیم عاقبت آنها چیست؟پس فرصت رااز دست مده ویک دم راغنیمت شمار که کار خیلی اهمیت دارد و سفر خیلی خطرناک است. دستت از این عالم که مزرعه آخرت است،اگر کوتاه شد،دیگر کار گذشته است واصلاح مفاسد نفس رانتوانی کرد جز حسرت وعذاب ومذلت نتیجه نبری. اولیای خدا آنی راحت نبودند،واز فکر این سفر پر خوف وخطر بیرون نمی رفتند.حالات علی بن الحسین(علیه السلام)امام معصوم حیرت انگیز است.ناله های امیر المومنین(علیه السلام)ولیّ مطلق،بُهت آور است.چه شده است که ما این طور غافلیم؟کی به ما اطمینان داده جز شیطان که کارهای ما را از امروز به فردامی اندازد.می خواهد اصحاب وانصار خود را زیاد کندوما را با خُلق خود ودر زمره خود و أتباع خود محشورکند.همیشه آن ملعونِ مامور؛ آخرت را در نظر ما سهل وآسان  جلوه می دهد و ما را با وعده رحمت خدا و شفاعت شاعفعین ،از یاد خدا واطاعت او غافل کند.ولی افسوس که این اشتهای کاذب است و ازدام های مکر و حیله آن ملعون است.رحمت خدا الان به تو احاطه کرده،رحمت صحت وسلامت وحیات وامنیت وهدایت وعقل وفرصت و راهنمایی اصلاح نفس.در هزاران رحمت گوناگون حق تعالی غوطه وری و استفاده از آنها نمی کنی واطاعت شیطان می کنی.اگر از این رحمت هادر این عالم استفاده نمی کنی،بدان که در آن عالم نیز بی بهره هستی از رحمت های بی تناهی حق و از شفاعت شفیعان،نیز محروم مانی.

مطلع عشق:

خانواده سالم،جامعه سالم:

اگر در جامعه ای خانواده مستحکم شد وزن وشوهر حقوق یکدیگر را رعایت کردند وباهم اخلاق خوش داشته و سازگاری نمودند و با همکاری هم مشکلات رابر طرف نموده وفرزندان راتربیت کردند،جامعه ای که این طور خانواده ها را داشته باشد،به صلاح خواهد رسید ونجات پیدا خواهد کرد واگر مصلحی در جامعه باشد می توانداین طور جوامع را اصلح نماید.اگر خانواده ای نبود،بزرگترین مصلحین هم بیایند نمی توانند جامعه را اصلاح کنند.

هر کشوری که در آن بنیان خانواده مستحکم باشد،بسیاری از مشکلات آن کشور،بخصوص مشکلات اخلاقی ومعنوی آن به برکت خانواده سالم ومستحکم بر طرف می شود یا اصلا بوجود نمی آید.

این پیوند ازدواج و زناشویی،یکی از نعمات بزرگ الهی ویکی از اسرار آفرینش است و یکی از موجبات بقا و ماندگار ی و صحت و صلاح جوامع است.

تشکیل خانواده اگر به شکل سالمی صورت بگیرد واخلاق حاکم بر زوجین،صحیح ومنطقی ومنطبق بااصول شرع،با آنچه که خداوندمعین فرموده باشد،این پایه اصلاح جامعه است و پایه سعادت همه افراد جامعه است.

تشکیل بنای خانواده،یک نیاز اجتماعی است،اگر چنانچه در یک جامعه ای ،خانواده ها درست بودند،سالم بودند،استحکام داشتند،تزلزل نداشتند،حدود وثغور خانواده محفوظ بود،این جامعه می تواند به خوبی اصلاح بشود.افرادش می توانند رشد فکری پیدا کنند واز لحاظ روحی کاملا سالم باشند،می توانند انسانهایی بدون عقده باشند.

حسن ختام :

الا یا ایها الساقی !رمی پر ساز جامم را

که از جانم فرو ریزد،هوای ننگ ونامم را از

 آن می ریز درجامم که جانم را فنا سازد

برون سازد ز هستی ،هسته نیرنگ ودامم را

از آن می ده که جانم را زقید خود رها سازد

به خود گیرد زمامم ار ،فرو ریزد مقامم را

از آن می ده که در خلوتگه رندان بیحرمت

 به هم کوبد سجودم را ،به هم ریزد قیامم را

نبودی در حریم قدسِ گلرویان میخانه

که از هر روزنی آیم،گلی گیرد لجامم را

روم در جرگۀ پیران از خود بی خبر،شاید

برون سازند از جانم،به می افکار خامم را

تو ای پیک سبکباران دریای عدم،ازمن

به دریادار آن وادی،رسان مدح وسلامم را

به ساغر ختم کردم این عدم اندرعدم نامه

به پیر صومعه برگو ببین حسن ختامم را[3]

 

بار الها!

ما را لباس هستی پوشانیدی وتمام وسایل حیات و راحت مارا فوق ادراک مدرکین فراهم فرمودی و تمام طرق هدایت رابه ما نمودی ،تمام این عنایات برای صلاح خودماوبسط رحمت ونعمت بود،اکنون ما در دار کرامت تو ودر پیشگاه عز وسلطنت تو آمدیم باذنوب ثقلین،در صورتی که ذنوب مذنبین در دستگاه تو نقصانی وارد نکرده و بر مملکت تو خللی وارد نیاورده.بایک مشت خاک که در پیشگاه تو به چیزی وموجودی حساب نشود،چه می کنی جز رحمت و عنایت؟آیا ازدرگاه تو جز امید رحمت،چیز دیگر متوقع است؟

                                        صلی الله علیه وآله وسلم[1] اتحاد اسلامی-الیاس محمد بیگی

[2] بقره-64

[3] دیوان شعر حضرت امام خمینی(ره)

+ نوشته شده در  شنبه 7 فروردین1389ساعت 7:9  توسط یاس کبود  | 

از باد بهار بوی دلدار آمد

                                            بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام حسن عسکری(علیه السلام):

جدال مکن که احترامت از بین می رود و شوخی مکن که بر تو گستاخ می شوند.[1]

                                  از باد بهار بوی دلدار آمد[2]

                  ولادت حضرت امام حسن عسکری(علیه السلام)مبارک

اخلاق در قرآن:

وإذ أخذنا میثاقکم و رفعنا فوقکم الطور خذوا ما آتیناکم بقوة و اذکروا ما فیه لعلکم تتقون

وچون از شما پیمان محکم گرفتیم و [ کوه] طور را بر فراز شما افراشتیم و [فرمودیم] آن چه را به شما دادیم به جد وجهد بگیرید و آن چه را به خاطر داشته باشید،باشد که به تقوا گرایید.

*معجزه منحصر به زمان های قبل نیست در زمان اضطرار وسخت به خداوند متوسل می شوند و از او اجابت می خواهند.مثلا مشکل مالی دارند[یک دفعه و دور از انتظار] مشکل بر طرف می شود این همان بر افراشتن کوه طور است بر فراز سرمان باید[معجزه را ] باور کنیم.

خودمان که کار[تلاش برای تقوی] انجام نمی دهیم هیچ ، دیگران را هم نمی گذاریم انجام دهند و می گوییم افراطی هستید و مرتجع و...پس اگر بچه های ما اهل هر برنامه مذهبی نباشند مقصر ما هستیم.

خلق عصبیت:

پس ای عزیز!

بدان که این خبیث از شیطان است واغلوطه(سخن غلط)آن ملعون وقیاس باطل غلطش به واسطه این حجاب غلیظ بود.این حجاب کلیه حقایق را از نظر می برد،بلکه تمام رذایل را محاسن جلوه می دهد،وتمام محاسن غیر را ،رذیله نمایش دهد،ومعلوم است کار انسانی که جمیع اشیاءرا بر غیر واقعیت خود ببیند به کجا منتهی شود...

اگر خدای نخواسته در دل او از این خلق به قدر خردلی هست،خود رااز آن پاک وپاکیزه کند که در وقت مهاجرت از این عالم،وانتقال به عالم آخرت،و رسیدن اجل مقدر پاک باشد،وبانفس صافی منتقل شود.وباید بداند انسان،که مجال بسیار کم است ووقت تنگ است زیرا که انسان نمی داند چه وقت روز ارتحال او است.  

سلول اصلی پیکره اجتماع:

همچنان که بدن انسان از سلولها تشکیل شده که نابودی و فساد و بیماری سلولها بطور قهری و طبیعی ،معنایش بیماری بدن است و اگر توسعه پیدا کند به جاهای خطرناکی برای کل بدن انسان منتهی می شود،همین طور جامعه هم از سلولهایی تشکیل شده،که این سلولها خانواده اند.هر خانواده ای یکی از سلولهای پیکره اجتماع وبدنه اجتماع است. وقتی اینها سالم بودند ،وقتی اینها رفتار درست داشتند،بدنه جامعه،یعنی آن پیکره جامعه سالم خواهد بود.

دعا:

بارالها!...شهداءعزیزمان را در خوان ضیافت معنوی خود از جلوه های خاص خویش ارزانی بخش.

                                        صلی الله علیه وآله وسلم[1] تحف العقول

[2] حضرت اامام خمینی(ره)

+ نوشته شده در  پنجشنبه 5 فروردین1389ساعت 6:17  توسط یاس کبود  | 

عید نوروز مبارک به غنی و درویش

بسم الله الرحمن الرحیم

 

حضرت علی (علیه السلام):

...و هر روز که خدا را نافرمانی نکنند،آن روز عید است![1]

 

حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه):

عید نوروز:

باد نورز وزیده است به کوه وصحرا

جامه عید بپوشند،چه شاه وچه گدا

بلبل باغ جنان را نبود راه به دوست

نازم آن مطرب مجلس که بود قبله نما

صوفی وعرف از ین بادیه دور افتادند

جامِ مِی گیر زمطرب،که روی سوی صفا

همه در عید به صحرا .گلستان بروند

من سرمست،زمیخانه کنم رو به خدا

عید نوروز مبارک به غنی ودرویش

یار دلدار،زبتخانه دری رابگشا

گر مرا ره به در پیر خرابات دهی

به سر وجان به سرش راه نوردم ،نه به پا

سالها در صف ارباب عمائم بودم

تا به دلدار رسیدم نکنم باز خطا

اخلاق در قرآن:

إن الذین آمنوا والذین هادوا وانصاری والصابئین من ا»ن بالله و الیوم الآخر وعمل صالحاً فلهم أجرهم عند ربهم ولا خوف علیهم ولا هم یحزنون

در حقیقت کسانی که ایمان آورده وکسانی که یهودی شده اند وترسایان وصائبان هر کس به خدا وروز باز پسین ایمان داشت وکار شایسته کرد پس اجرشان را پیش پروردگارشان خواهند داشت ونه بیمی بر آن است ونه اندوهناک خواهند شد.[2]

خداوند رحمانند نسبت به تمام بندگان ورحیم اند نسبت به بندگان مومن خاص خود.خداوند برای بنده عاشقشان چه می کنند؟

ظاهرا وزبانی عاشق او هستیم اما در عمل چه طور؟مانند هنر پیشه ها که هر وقت وبا هر نقشی یک جور بازی می کنند.!خداوند"علیم بذات الصذور"هستند .ان شاءالله که همیشه عاشق باشیم؛ عاشق کسی است که چَشم بگوید به حکم خداوند.

بی توجهی به محبت دنیا:

پس ای عزیز!

اکنون که مفاسد این عُلقه ومحبت [به دنیا]را متذکر شدی ودانستی که انسان را این محبت به هلاکت دچار می کند،وایمان انسان را از دست او می گیرد،ودنیا وآخرت انسان را درهم وآشفته می کند،دامن همت به کمر زن وهر قدر توانی بستگی دل را از این دنیا کم کن،وریشه محبت  را سست کن،واین زندگی چند روزه را ناچیز شمار،واین نعمت های مشوب به نقمت ورنج والم را حقیر دان،واز خدای تعالی توفیق بخواه که تورا کمک کند واز این رنج ومحنت خلاصی دهد،دل تو را مانوس به دار کرامت خود کند.

کلمه طیبه یانهاد پاک:

خانواده ،کلمه ای طیبه[3] است.کلمه طیبه هم خاصیتش این است که وقتی یک جایی به وجود آمد،مرتب از خود برکت ونیکی می تراود وبه پیرامون خودش نفوذ می دهد.کلمه طیبه همان چیزهایی است که خدای متعال آن را با همان اساس صحیح به  بشر اهدا کرده.اینها همه کلمه طیبه است؛چه معنویات وچه مادیات.

 دعا:

از خداوند تعالی بخواهید که مارا در راه وصول به مطالب الهیه ثابت نگه دارد واز گرفتاری ها که درراه هدف است قلوب مارا محکمتر فرماید واز رحمت های خاصه خود مارا بی بهره نفرماید...

صلی الله علیه وآله وسلم

[1] نهج البلاغه –حمت

[2] سوره مبارکه بقره-62

[3] اشاره به آیه کریمه :ضرب الله مثلا کلمةطیبةگشجرةطیبة...سوره مبارکه ابراهیم،24

+ نوشته شده در  چهارشنبه 4 فروردین1389ساعت 7:7  توسط یاس کبود  |